تاریخ انتشار: ۳۰ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] از المپیک ۱۸۹۴ به بعد حرکت کشورها در مسیری مشخص پیش رفت،آمریکایی‌ها از ۱۹۰۰ پاریس تا المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی قدرت برتر ورزش دنیا بودند و تنها در برخی از ادوار مثل المپیک ۱۹۰۸ و ۱۹۳۶ بود که بریتانیا و آلمان با استفاده از امتیاز میزبانی در صدر جدول ایستادند. ورزش جهان همیشه در المپیک‌ها […]

[ad_1]

از المپیک ۱۸۹۴ به بعد حرکت کشورها در مسیری مشخص پیش رفت،آمریکایی‌ها از ۱۹۰۰ پاریس تا المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی قدرت برتر ورزش دنیا بودند و تنها در برخی از ادوار مثل المپیک ۱۹۰۸ و ۱۹۳۶ بود که بریتانیا و آلمان با استفاده از امتیاز میزبانی در صدر جدول ایستادند.

ورزش جهان همیشه در المپیک‌ها تبلور قدرت خود و ورزشکارانش را دیده و تجربه کرده است.

پبه گزارش “ورزش سه”، از المپیک ۱۸۹۴ به بعد حرکت کشورها در مسیری مشخص پیش رفت،آمریکایی‌ها از ۱۹۰۰ پاریس تا المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی قدرت برتر ورزش دنیا بودند و تنها در برخی از ادوار مثل المپیک ۱۹۰۸ و ۱۹۳۶ بود که بریتانیا و آلمان با استفاده از امتیاز میزبانی در صدر جدول ایستادند.

از سال ۱۹۵۲ روس‌ها قدرت‌نمایی را آغاز کردند، آنها در هلسینکی ۱۹۵۲ بیشتر از کسب مدال،گروه‌هایی را برای آموزش و بررسی فرستاده و در نهایت در المپیک ملبورن ۶۰ سال قبل برای اولین بار قهرمان شدند، البته روس‌ها در ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی میدان رقابت را به آمریکا باختند اما قدرت نمایی بلوک شرق چنان نمایان بود که در مونترال و سئول، بعد از شوروی این کشور آلمان شرقی بود که دوم شد. درالمپیک ۱۹۸۸ سئول شوروی ۵۵ طلا گرفت و آلمان شرقی با ۳۸ و آمریکا با ۳۷ طلا در رده‌های بعدی ایستادند، به عبارتی آلمان شرقی به عنوان عقبه شماره یک و به عبارت کوچه بازاری و محاوره، نوچه اول و قلدر بلوک شرق بالاتر از آمریکا ایستادند، در سال ۱۹۹۰ آلمان متحد شد و کشور آلمان که تصور می‌شد در بارسلون اوج بگیرد و بالاتر از همه بایستد (آلمان‌های شرقی و غربی روی هم در سئول ۸۸ بیش از همه طلا گرفته بودند!) اما با رویکرد تازه در رده‌های پایین‌تر ایستاد. ورزش دنیا در المپیک ۱۹۹۲ هنوز تحت تأثیر قدرت روسها بود که حالا با عنوان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در المپیک با ۴۵ طلا قهرمان شدند. در آتلانتا، آمریکا که از المپیک ۱۹۸۴ که مورد تحریم بلوک شرق واقع شد قهرمان نشده بود بار دیگر اول شد، شکل عملکرد این قدرت‌ها در ادوار مورد اشاره از بارسلون تا امروز در یک فرآیند زمانی ۲۴ ساله تفاوت‌هایی آشکار یافت.

 

 

آمریکا بهترین

۱-آمریکا که در ۱۹۹۲ با ۳۷ طلا، از کشورهای مستقل،پایین‌تر بود، در آتلانتا اول شد و سپس این برتری را در سیدنی و آتن ادامه داد. آمریکا در المپیک پکن از چین پایین‌تر ایستاد اما در سایر ادوار برترین بود و هیچ وقت هم از ۳۶ مدال طلا کمتر نگرفت.

چین پر نوسان

۲-حرکت چین همواره رو به رشد داشت، آنها در المپیک پکن با ۵۱ طلا بیشترین طلا را در ۲۸ سال گذشته گرفتند اما در دوره گذشته برای اولین بار شاهد افت کاروان چین بودیم و در دوره اخیر هم افت چینی‌ها به رده سوم هم رسید و چینی ها تا پایان المپیک نخواهند توانست بالاتر از ۲۷ طلا در بهترین شرایط بگیرند.چینی‌ها امسال کمترین مدال را در قرن ۲۱ دشت کردند.

آلمان؛ متعادل

۳-آلمان‌ها هم جزو گروه‌هایی بودند که دچار افت شدند، آنها در اولین دوره حضور مشترک خود ۳۳ طلا گرفتند و در لندن تا ۱۱ طلا افت کردند اما در ریو آلمان‌ها بازرشد کردند و با ۲ طلای دیگر بهترین عنوان خود را در قرن ۲۱ خواهند داشت.

سقوط روس‌ها

۴-بعد از فروپاشی شوروی سابق،روس‌ها متحدین قدرتمند خود در اوکراین و بلاروس و قزاقستان و… را از دست داد، آنها تبدیل به قدرت درجه سوم بعد از آمریکا و چین شدند و در دوره گذشته بریتانیا هم بالاتر از آنها قرار گرفتند،روس‌ها، در دوره اخیر و تا اینجای کار حتی از آلمان هم پایین‌تر ایستاده و کمترین مدال خود را در ادوار بعد از جنگ جهانی دوم سواب لندن ۱۹۴۸ و لس آنجلس ۱۹۸۴ که در آن غایب بودند گرفتند.

اوج گیری بریتانیا

۵-بریتانیا اما رفته رفته قدرت‌نمایی کرده و بعد از ۲۹ طلایی گه در لندن دشت کرد امروز هم در جدول المپیک‌ها بالاتر از کشور قدرتمند چین ایستاده است، اوج گیری سطح کیفی مسابقات و بالا رفتن تعداد طلایی‌های المپیک از عوامل کسر شدن تعداد مدال‌های طلا در بین همه صدرنشین‌ها بوده است!

 

دوره موفق ایران در ۱۶ سال

*ایران در ۱۹۹۲ بارسلون با یک نقره توسط عسکری محمدیان و۲ برنز توسط برادران خادم موقعیتی بهتر از سئول وبرابر با مونترال ومونیخ پیدا کرد.ایران یک نقره ویک برنز هم در بارسلون در تکواندو گرفت که غیر رسمی محسوب میشد!در المپیک ۱۹۹۶ ایران بعد از ۲۸ سال توسط رسول خادم در المپیک طلا گرفت وحق عباس جدیدی هم طلا بود که در نهایت نقره وزن او به ایران رسید.

در ۲۰۰۰ سیدنی ایران در وزنه برداری ۲ طلا گرفت وبرای اولین بار بعد از سال ۱۹۶۸ در این رشته طلایی شد .در المپیک ۲۰۰۴ آتن،ایران بار دیگر ۲ طلا گرفت وحسین رضازاده اولین مرد تاریخ ورزش شد که در ۲ المپیک طلا گرفت،هادی ساعی در ۲۰۰۸ پکن در حالی که کاروان ورزش ما تنها با یک برنز در کشتی آزاد در معرض نابودی بود طلا گرفت تا پر افتخارترین مرد تاریخ ورزش در المپیک باشد. سر انجام قدرتنمایی در ۲۰۱۲ لندن بهترین نتیجه را در تاریخ ورزش ایران در المپیک رقم زد.۴ طلا برای بهترین کاروان طلایی و۱۲ مدال برای رکورد تعداد در المپیک،البته در ریو هم تا اینجا ۳ طلا و۴ برنز گرفته ایم وبه جز لندن بهترین نتیجه را در تاریخ ورزش کشورمان در المپیک داریم.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس