تاریخ انتشار: ۰۲ خرد ۱۳۹۵

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ملا اختر محمد منصور، رهبر طالبان افغانستان هدف حمله هوایی پهپاد ارتش آن کشور قرار گرفته‌است. مقام‌های آمریکایی به خبرگزاری‌های گفته‌اند او «احتمالا» در این حمله کشته شده‌است.

به گزارش”گذارنیوز”  به گفته پنتاگون، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خود دستور این حمله را صادر کرده‌است.
خبرگزاری‌ فرانسه و رویترز به نقل از مقام‌های دولتی که نامشان فاش نشده می‌گویند او احتمالا کشته شده‌است.
فرد دیگری نیز در خودروی حامل ملا منصور در منطقه احمد وال، در پاکستان، حضور داشته که او نیز «کشته شده‌است». در عین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌ دولتی آمریکا می‌گوید «هیچ شهروند غیرنظامی در جریان عملیات کشته نشده‌است».
پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون، در بیانیه رسمی آن وزرات‌خانه می‌گوید منصور «رهبر طالبان بود و فعالانه در برنامه‌ریزی حملات در کابل و سراسر افغانستان، تهدید آن کشور، مردم غیرنظامی و نیروهای امنیتی، و نیز نیروهای ما و شرکای ما در ائتلاف، دست داشته‌است».
گزارش‌ها حاکی از آن بوده است که ملا منصور در ژوئیه سال ۲۰۱۵ به رهبری طالبان برگزیده شد. اعلام رهبری او پس از آن صورت گرفت که طالبان بالاخره اعلام کرد ملا عمر، بنیانگذار و رهبر مشهورش، دو سال پیش از آن مرده بود.
پیتر کوک گفته است از زمان اعلام مرگ عمر و رهبری منصور «طالبان در حملات بسیاری که انجام داده، ده‌ها هزار نفر از غیرنظامیان افغان، نیروهای امنیتی آن کشور و پرسنل ما و ائتلاف را کشته است».
خبر کشته شدن منصور هنوز رسما تائید نشده و مقام‌ها همچنان در حال بررسی ابعاد حمله هوایی هستند.
رویترز می‌گوید حمله اخیر به وضوح تمایل اوباما برای هدف قرار دادن دستگاه رهبری طالبان افغانستان در پاکستان را نشان می‌دهد؛ در زمانی که شورشیان از سال ۲۰۰۱ به این سو، به طوری بی‌سابقه‌ای بخش‌های گسترده‌ای از کشور را در کنترل گرفته‌ یا تحت تهاجم قرار داده‌اند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس