تاریخ انتشار: ۲۳ اسف ۱۳۹۳

شرمن و هیئت آمریکایی برای ملاقات با مقامات ایران به لوزان سوئیس می روند. به گزارش گذارنیوز  وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی و هیئت مذاکره کننده آمریکایی روز یکشنبه پانزدهم مارس به لوزان سوئیس می روند تا به همراه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات ایران ملاقات کنند. […]

شرمن و هیئت آمریکایی برای ملاقات با مقامات ایران به لوزان سوئیس می روند.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز  وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی و هیئت مذاکره کننده آمریکایی روز یکشنبه پانزدهم مارس به لوزان سوئیس می روند تا به همراه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات ایران ملاقات کنند.
سایت وزارت امور خارجه آمریکا گزارش داد این مشورتهای دوجانبه در چارچوب مذاکرات هسته ای پنج بعلاوه یک با ایران برگزار می شود و هلگا اشمید معاون دبیر کل در واحد اقدام خارجی اتحادیه اروپا و تیم وی نیز در این مذاکرات مشارکت دارند. به درخواست جان کری، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز برای شرکت در این مذاکرات به لوزان سفر می کند.
اسامی هیئت آمریکایی در مذاکرات لوزان به شرح زیر است:
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا
ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا
وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی
رابرت مالی مدیر ارشد در امور ایران، عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس در شورای امنیت ملی آمریکا
جیمز تیمبل دستیار ارشد معاون وزیر امور خارجه امریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی
پل اروین مدیر منع اشاعه در شورای امنیت ملی آمریکا
کریستوفر بکمیر معاون هماهنگ کننده در سیاست تحریم ها در وزارت امور خارجه آمریکا
کوین ویال مدیر دفتر پادمان های هسته ای بین المللی در اداره امنیت هسته ای ملی وزارت انرژی آمریکا
فلیسیا سویندلز دستیار ارشد سیاست تحریم ها در دفتر کنترل دارایی های خارجی در وزارت خزانه داری آمریکا
نیوئل های اسمیت معاون مشاور حقوقی وزارت امور خارجه آمریکا
جاشوا بلک رئیس واحد تحریم ها و مبارزه با تروریسم در هیئت دیپلماتیک آمریکا در سازمان ملل متحد
آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا
مارک اپلتون دستیار ویژه وزیر امور انرژی آمریکا
جولیا جاکوبی دستیار ویژه شرمن

آمریکا: توافق هسته‌ای احتمالی را به شورای امنیت می‌فرستیم
آسوشیتدپرس در گزارشی به قلم ماتئو لی نوشت:دولت اوباما روز جمعه اعلام کرد انتظار دارد به صورت روال معمول، شورای امنیت سازمان ملل هرگونه توافق هسته‌ای نهایی میان قدرت‌های جهانی و ایران را تصویب کند.
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد اگر توافق فراگیر تا پیش از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن منعقد شود، این توافق برای تایید به شورای امنیت ارسال خواهد شد.
هر پنج عضو دائم شورای امنیت شامل انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا همراه با آلمان به شدت تلاش می‌کنند که کلیات یک توافق نهایی با ایران را تا پایان این ماه آماده کنند.
آنها پایان ماه ژوئن را به عنوان ضرب‌الاجل توافق نهایی تعیین کرده‌اند.
جنیفر ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما انتظار داریم اگر قادر به انعقاد توافق فراگیر میان گروه ۱+۵ و ایران باشیم، تایید آن در شورای امنیت سازمان ملل صورت گیرد. ساکی گفت رای شورای امنیت به قطعنامه ای برای تایید توافق احتمالی جدا از رای این شورا برای کاهش یا لغو تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران خواهد بود.
وی افزود رای شورا به کاهش یا لغو تحریم‌ها فقط زمانی صادر می‌شود که معلوم شود ایران به چنین توافقی پایبندی نشان داده است.
وی همچنین گفت رای شورای امنیت برای لغو تحریم‌هایش تاثیری بر تحریم‌های آمریکا نخواهد داشت.

برچیده شدن تحریم ها، بسته به تصمیم اعضای دائم این شوراست

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه نشست خبری در این وزارتخانه گفت : برچیده شدن تحریم ها بسته به تصمیم کشورهای عضو دائم شورای امنیت دارد.
ساکی درباره اینکه آیا تایید می کند که اعضای شورای امنیت بحث ها درباره برچیده شدن تحریم های علیه ایران را شروع کرده اند گفت : نه؛ گفتم که شکی نیست بخشی از گفتگوها و مذاکرات درباره مجموعه تحریم هاست و ایرانیان گفته اند که تحریم های شورای امنیت چه اندازه برایشان اهمیت دارد و نیز این اعضای دائم شورای امنیت هستند که باید در این خصوص به گفتگو بنشینند.
وی ادامه داد : ما هنوز به توافق نرسیده ایم؛ همه اینها بخش هایی از مذاکرات هستند ولی در خصوص فرایند، زمان بندی یا مسائل دیگر باید در گفتگوها تصمیم گیری شود.
وی درباره اینکه اگر زمانی قرار باشد این تحریم ها برچیده شوند، به صورت یکجا برداشته می شوند یا زمان بندی خواهند داشت گفت این بخشی از مذاکرات است؛ همچنین این را نیز به روشنی گفتم که تحریم های زیادی هستند که به جای خود می مانند. اینها همه زمانی که توافقی به دست آید، مورد بحث قرار می گیرند.
ساکی گفت ما بعد از هر دوره از گفتگوها، به اسرائیلی ها و دیگر کشورها درباره مذاکرات گزارشی می دهیم و این روند ادامه خواهد یافت.
ساکی درباره سوال خبرنگاری درباره هشدار به ویتنام در خصوص سوخت رسانی به هواپیماهای روس گفت : این مساله به نگرانی ما در خصوص فعالیت های احتمالی آنان در منطقه است. سوال این است که آنان در منطقه چه می کنند؛ موضوع سوخت رسانی و اینکه ویتنامی ها نباید به آنان سوخت برسانند، نیست.
وی درباره سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا هر کاری که آمریکا در نقاط مختلف دنیا انجام می دهد بی اشکال است ولی اگر روسها همان کار را انجام بدهند تحریک کننده و نگران کننده است گفت : زمان کافی برای پرداختن به این مساله را ندارم.

توافق با ایران به قطعنامه سازمان ملل بدل نمی شود
برنادت میهان سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به پایگاه اینترنتی بلیز گفت:توافق احتمالی با ایران به قطعنامه الزام آور سازمان ملل بدل نمی شود.
به گزارش پایگاه اینترنتی بلیز، میهان گفت:سازمان ملل نمی تواند با دور زدن کنگره توافق هسته ای با ایران را الزام آور کند. ما قصد نداریم که تعهدات سیاسی آمریکا را تحت توافق با ایران به تعهداتی الزام آور از طریق تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل بدل کنیم.
وی افزود: ما انتظار داریم که سازمان ملل بر روی توافقی که با ایران حاصل خواهد شد صحه بگذارد اما هیچ گونه قطعنامه ای نمی تواند طبیعت تعهدات ما در این توافق را که در متنش ذکر شده است ،تغییر دهد.
میهان گفت:اول از همه ما خواهان حفظ ساختار تحریمها درباره ایران هستیم تا بتوانیم در صورتیکه این کشور به تعهداتش عمل نکرد آنها را به سرعت برقرار کنیم.
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا افزود:هر زمانی که ایران اعتماد ایجاد کرد و به تعهداتش در یک دوره زمانی پایبند بود آنگاه کنگره خواهان رای گیری درباره رفع تحریم ها بر اساس ارزیابی میزان پایبندی ایران به توافق خواهد شد.

جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درباره ایران
کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به منظور بررسی روند مذاکرات هسته ای با ایران روز نوزدهم مارس جلسه استماع برگزار می کند.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اینترنتی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ،کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا مذاکرات هسته ای با ایران را در جلسه پرسش و پاسخ با عنوان بستن یا هموار کردن راه تهران برای تسلیحات اتمی؟ بررسی می کند.
ادر رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد این جلسه با حضور مقامات ارشد دولت اوباما به منظور بررسی مذاکرات هسته ای جاری با ایران همزمان با نزدیک شدن به پایان ماه مارس برگزار می شود.این جلسه روز پنج شنبه نوزدهم مارس برگزار می شود.
در این جلسه آنتونی بلینکن( Antony J. Blinken) معاون وزیر خارجه آمریکا وآدام جی ژوبین (Adam J. Szubin) معاون وزیر خزانه داری آمریکا به عنوان شاهد حضور خواهند داشت.

رد انتقاد جدید جمهوری‌خواهان از گفتگوهای هسته‌ای
خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم لویی شاربونو نوشت:
وزارت خارجه آمریکا روز جمعه تازه‌ترین انتقاد جمهوری‌خواهان را از گفتگوهای هسته‌ای ایران رد کرد و گفت هر اقدامی برای لغو تحریم‌های سازمان ملل در صورت انعقاد یک توافق موجب محدودشدن گزینه‌های آمریکا برای اقدام در آینده علیه این کشور نخواهد شد.
رویترز روز پنج‌شنبه گزارش داد آمریکا و پنج قدرت عمده گفتگوها را با ایران برای دستیابی به پیش‌نویس احتمالی یک توافق برای لغو تحریم‌ها آغاز کرده‌اند.
باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا که پیش از انتشار خبر رویترز منتشر شد هشدار داد هرگونه اقدام دولت برای دورزدن کنگره و رفتن مستقیم به شورای امنیت توهین مستقیم به مردم آمریکا خواهد بود.
اما جنیفر ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با خبرنگاران گفت قطعنامه شورای امنیت بر توان آمریکا برای اقدام یک‌جانبه علیه ایران یا وادارساختن آن به لغو تحریم‌ها که تاریخ تصویب بسیاری از آنها پیش از تحریمهای سازمان ملل است تاثیری ندارد.
ساکی افزود: شورای امنیت هیچ تعهدات الزام‌آوری که موجب محدودشدن انعطاف آمریکا به هر وجهی برای پاسخ‌گویی به عدم پایبندی احتمالی ایرانی‌ها در آینده شود بر آمریکا اعمال نخواهد نمود.
وی افزود همه می‌دانند این شورا در صورت انجام توافق باید تحریم‌های سازمان ملل را لغو نماید.
هشت قطعنامه سازمان ملل که چهارتای آن حاوی تحریم است از ایران می‌خواهد غنی‌سازی اورانیوم و سایر فعالیتهای حساسی اتمی را متوقف کند.
این قطعنامه‌ها همچنین ایران را از خریدوفروش فناوری اتمی و هر چیزی که به موشک‌های بالستیک مربوط است منع می‌کند.
سازمان ملل همچنین تحریم تسلیحاتی بر ایران وضع کرده است.
مقامات غربی نزدیک به گفتگوها می‌گویند یکی از نتایج یک قطعنامه سازمان ملل که توافق با ایران را تایید کند این است که این توافق را از تلاش‌ها برای تضعیف آن باز خواهد داشت.
۴۷ سناتور آمریکایی این هفته در نامه‌ای به ایران گفته بودند هرگونه توافق با اوباما فقط در دوران ریاست جمهوری اوباما اعتبار دارد. اسراییل نیز مخالف چنین توافقی است.
ساکی اذعان کرد اقدامات اتخاذشده شورا بر اساس فصل ۷ منشور سازمان ملل مربوط به بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل برای اعضای سازمان ملل تعهدآور است.
اما وی افزود صرف تایید این توافق توسط شورای امنیت موجب الزامی‌شدن آن برای آمریکا نخواهد شد.
سایر مقامات غربی نزدیک به این گفتگوها گفتند تایید شورای امنیت موجب الزامی‌شدن این توافق برای کشورهای اروپایی خواهد شد.

افزایش انتقادها از نامه سناتورهای آمریکایی به ایران
آسوشیتدپرس در گزارشی به قلم چارلز بابینگتون نوشت:
انتقادها از نامه ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه به مقامات ایران رو به افزایش است.
یکی از همین سناتورها درباره نگارش مستقیم به یک کشور و ابراز تردید درباره مذاکرات هسته‌ای باراک اوباما ابراز نارضایتی کرده است.
چند روزنامه که از این سناتورها حمایت کردند نیز از این نامه انتقاد کردند.
تعدادی از مفسران محافظه‌کار به جمعیت لیبرال‌هایی پیوسته‌اند که این اقدام را نابخردانه خواندند.
ران جانسون، سناتور جمهوری‌خواه از این نامه دفاع کرد. اما وی نیز که قرار است سال آینده میلادی مبرای انتخاب مجدد کار سختی پیش رو دارد می‌گوید عاقلانه‌تر بود که این نامه سرگشاده خطاب به فرد خاصی نگاشته نمی‌شد. وی افزود نباید نامه مستقیما خطاب به مقامات ایران نگاشته می شد.
پت رابرتز، دیگر سناتوری که این نامه را امضا کرده است همین ایده را اظهار کرد و گفت این نامه را می‌شد خطاب به افرادی در داخل آمریکا نوشت.
اما وی افزود: به نظرم پیام این نامه مهم‌تر از کسانی بود که برایشان ارسال شد.
همه جمهوری‌خواهان غیر از هفت نفر این نامه را امضا کردند اما هیچ سناتوری از حزب دمکرات آن را امضا نکرد.
بسیاری از نمایندگان و دانشگاهیان دمکرات می‌گویند این نامه به طرز خطرناکی توان رئیس‌جمهور آمریکا را برای تعیین سیاست خارجی تضعیف می‌کند.
جمهوری‌خواهان از این نامه دفاع می‌کنند و می‌گویند باید برای ایفای نقش در مذاکرات، اقداماتی جدی اتخاذ کرد زیرا ممکن است لحن اوباما در قبال ایران بیش از حد نرم باشد.
با این حال، برخی از ۴۷ سناتور امضاکننده این نامه در معرض انتقاد روزنامه‌هایی قرار گرفته‌اند که زمانی از آنها حمایت کرده‌اند.
روزنامه‌های کلیولند پلین دیلر و سینسیناتی انکوایرر از راب پورتمن در رقابت‌های سال ۲۰۱۰ حمایت کردند اما آنها در هفته جاری از وی به خاطر امضای این نامه به شدت انتقاد کردند.
روزنامه پلین دیلر نوشت: شدت این اقدام خفت‌بار نشان می‌دهد تا چه حد مشارکت حزبی موجب ازبین‌رفتن عقلانیت در سیاست خارجی شده است.
روزنامه سینسیناتی انکوایرر نیز نوشت این نامه اعتبار سنا را به خاطر حمله به رئیس‌جمهور و ارایه درسی ناشیانه درباره حاکمیت آمریکا تضعیف کرد.
این روزنامه پورتمن را به طور کلی ستود اما نوشت وی دچار اشتباه شد زیرا وی اکنون و در مواجهه با انتخابات عصبی است.
پورتمن روز جمعه گفت این نامه دست اوباما را در مذاکرات با ایران تقویت می‌کند.
اما تد استریکتلند، استاندار سابق اوهایو و نماینده حزب دمکرات که امیدوار است جای پورتمن را در انتخابات سال آینده میلادی بگیرد گفت این نامه خفت‌بار بود.
روزنامه تلگراف ناشوآ که در سال ۲۰۱۰ از کلی آیوت، دیگر سناتور امضاکننده حمایت کرده است به وی به خاطر امضای این نامه حمله کرد.
این روزنامه نوشت: کسی نمی‌داند اگر دمکرات‌ها نامه سرگشاده‌ای به میخائیل گورباچف، اخرین رئیس‌جمهور شوروی سابق در طول مذاکرات هسته‌ای دو کشور نوشته بودند پاسخ جمهوری‌خواهان تا چه حد بلند و خشمگینانه می‌بود.
روزنامه پیوریا جورنال استار که از مارک کرک در سال ۲۰۱۰ حمایت کرده است گفت از کرک بیش از اینها انتظار داشتیم.
روزنامه سالت لیک تریبون نیز انتقاد مشابهی را به دو سناتور یوتا یعنی اورین هاچ و مایک لی به خاطر امضای این نامه وارد کرد.
برخی از هفت سناتور جمهوری‌خواهی که این نامه را امضا نکرده‌اند به نرمی اقدام هم‌حزبی‌های خود را زیر سوال برده‌اند.
مثلا سناتور جف فالک گفته است: فکر نمی‌کردم این کار در این زمان کاری مناسب یا مفید باشد.
سوزان کالینز نیز گفت مناسب‌تر بود این نامه به رئیس‌جمهور نوشته می‌شد و نه به مقامات کشورهای مخالف.
برخی از مشاوران سابق روسای جمهوری حزب جمهوری‌خواهان دیدگاه مشابهی را اظهار کردند.
مایکل گرسون ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست که نویسنده اصلی سخنرانی‌های جرج بوش بود گفت رسوایی واقعی این نامه شتابزدگی در ارسال آن بود.
گرسون نوشت: این نامه را برخی از اعضا امضا کردند که انگار می‌خواستند فورا از سنا بیرون بیایند تا هواپیمایشان را از دست ندهند.
وی افزود: هیچ مشورتی با باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا که پیگیر گفتگوهای هسته‌ای است (و مخالف امضای آن بود) نشد.
رایچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی و مشاور دولت بوش گفت اقدامات حزبی نظیر این نامه موجب می‌شود جهان بی‌ثبات‌تر، خطرناک‌تر و بی‌نظم‌تر شود.
جرج پاتاکی، فرماناندار سابق نیویورک از حزب جمهوری‌خواهان در مصاحبه‌ای با شبکه ان‌بی‌سی نیوز گفت: تصور کنید سال ۲۰۱۷ شده است و یک رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه و یک کنگره دمکرات داریم. آیا سناتورهای جمهوری‌خواه از سنای دمکرات خواهند خواست نامه‌ای به کشوری بفرستد که رئیس‌جمهور در حال مذاکره با آن است؟ فکر نمی‌کنم چنین کاری بکنند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس