تاریخ انتشار: ۱۱ خرد ۱۳۹۴

تلویزیون بی بی سی در قالب یک گزارش منابع درآمدی داعش و منشاء شکل گیری این گروه تروریستی را بررسی کرد. به گزارش گذارنیوز شبکه ی تلویزیونی بی بی سی مستندی درباره ی داعش پخش کرد. در این مستند توضیح داده می شود که چگونه جنگجویان محدود و متعصب جهادی، به ثروتمندترین ارتش ترور در […]

تلویزیون بی بی سی در قالب یک گزارش منابع درآمدی داعش و منشاء شکل گیری این گروه تروریستی را بررسی کرد.

داعش

به گزارش گذارنیوز شبکه ی تلویزیونی بی بی سی مستندی درباره ی داعش پخش کرد. در این مستند توضیح داده می شود که چگونه جنگجویان محدود و متعصب جهادی، به ثروتمندترین ارتش ترور در جهان تبدیل شدند؟
در این مستند با یکی از سران ارشد داعش که اکنون زندانی است، مصاحبه شده است.
پتیر تیلور خبرنگار بی بی سی این مستند را تهیه کرده است.
در این مستند آمده است: یک ارتش کوچک و یک گروه از افراد جهادی اقدام به تصرف پانزده هزار مایل مربع از سرزمین های عراق و سوریه کردند و دنیا را با خشونتها و بی رحمی های خود شوکه کردند. دولت به اصطلاح اسلامی داعش اکنون ارتش بزرگی تشکیل داده است و بر هشت میلیون نفر حکومت می کند.

خبرنگار بی بی سی برای تهیه ی گزارش خود به شمال عراق و با پیشمرگه ها ی همراه شد و به همراه فرمانده ی نیروهای پیشمرگ کرد به خط مقدم نبرد با داعش در کردستان عراق رفت. وی در کنار این مبارزان تا دویست متری نیروهای داعش هم رفت .

خبرنگار بی بی سی در ادامه به بغداد رفت تا پاسخ این پرسش را بیابد که چگونه داعش به ثروتمند ترین ارتش ترور در دنیا تبدیل شد؟
پیتر تیلور خبرنگار بی بی سی گفت: اکنون پلیس عراق یک فرد را در زندان خود دارد که می تواند اسرار داعش را فاش کند. این فرد کسی است که تامین مالی دولت اسلامی ( داعش) را برعهده داشت. وی در گذشته به همراه القاعده علیه اشغال آمریکا نبرد می کرد. نام این فرد ابو هاجر است. این مستند نخستین مصاحبه ی تلویزیونی یک شبکه با یک عضو ارشد از سران داعش است.

ابوهاجر که بی بی سی وی را خزانه دار داعش معرفی کرد در پاسخ به این پرسش که چرا به دولت اسلامی (داعش) پیوست گفت:
من در سال دوهزار و ده به دولت اسلامی ( داعش) پیوستم. چون خواستار من بود.
خبرنگار بی بی سی گفت: چرا تصمیم گرفتید با بازجویان خود گفتگو کنید؟
ابوهاجر گفت: وقتی که آنها من را بازداشت کردند، خانواده ی من را هم بازداشت کردند. من به آنها گفتم که خانواده ام را رها کنند و من هم صحبت خواهم کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که پول داعش از کجا می آید؟ گفت:
از اعمال مالیات می آید. آنها از شرکت های تجاری، شرکت های تولید برق، داروسای ، پمپ بنزین ها و شرکت های نفت مالیات می گیرند. آنها تقریبا از همه ی بخش ها مالیات اخذ می کنند.
خبرنگار پرسید اگر داعش از فردی پول طلب کند اما او پول را ندهد چه رخ خواهد داد؟
ابو هاجر در پاسخ گفت: آنها آن فرد را تهدید می کنند و می گویند که او را با نارنجک خواهند کشت.
خبرنگار گفت: اخاذی های داعش باعث می شود که درآمدی پایدار به ارزش صدها میلیون دلار در سال برایش تامین شود اما داعش برای بدست آوردن پول راههای متفاوتی دارد. یکی از راهها سرقت از بانک ها است.
وقتی که چند هزار نیروی داعش شهر موصل را تصرف کرده بودند پانصد میلیون دلار از بانک های موصل بدست آوردند.
خبرنگار بی بی سی در ادامه این مستند با فردی ازشمال شرق سوریه مصاحبه کرد که در داد و ستدهای نفتی داعش نقش دارد.
این فرد به خبرنگار بی بی سی گفت: داعش کنترل چاه های نفت را در منطقه ما یعنی دیر الزور در دست دارد. این چاه ها پر از نفت است. خانواده ی من، دوستان من و اعضای عشیره ی من از داعش نفت می خرند و این نفت را به پالایشگاهها و بازارهای غیر نظامی قاچاق می کنند.
آنها این نفت را از چاههایی منتقل می کنند که تحت کنترل داعش است.
خبرنگار بی بی سی گفت: ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا حدود دویست حمله ی هوایی به میادین نفتی داعش و پالایشگاههای آن داشت اما داعش با جذب کارشناسان کاری کرد که چاهها و پالایشگاهها دوباره فعالیت کنند.
در ادامه ی این گزارش این فرد سوری تبار گفت: آنها پالایشگاههای معروف را ویران کردند اما هزاران پالایشگاه در دیر الزور، رقه، حلب، ادلب، حمص و حماء وجود دارد.
خبرنگار بی بی سی گفت: صدها پالایشگاهی سنتی و خانگی در کل منطقه وجود دارد. در این پالایشگاهها نفت خام سوزانده می شود تا محصول نهایی آن سوخت مصرفی مردم باشد.
با وجود همه ی حملات هوایی ، وزارت خزانه داری آمریکا تخمین می زند که داعش همچنان حدود دو میلیون دلار در هفته از محل قاچاق نفت درآمد دارد.
خبرنگار بی بی سی گفت: یکی از شگفت انگیز ترین خبرها این است که رژیم بشار اسد از داعش نفت می خرد.
یک مقام خزانه داری آمریکا گفت: رژیم اسد از داعش نفت می خرد که نفتی ارزان است.
در ادامه فرد سوری تباری که در این گزارش درباره ی درآمد نفتی داعش سخن می گفت، افزود: داعش گاز طبیعی را به رژیم اسد می دهد و رژیم نیز برق داعش را تامین می کند. بین داعش و رژیم اسد همکاری وجود دارد. آنها گاز را از میادین کنکو به نیروگاه جندر در حمص می فرستند و در ازای آن رژیم سوریه به دیر الزور برق می دهد.
دولت سوریه می گوید این مطلب کاملا نادرست است و دولت سوریه هرگز از داعش نفت یا گاز نخریده است. به هرحال نفت بیشترین منبع درآمد داعش است.

منبع دیگر درآمد داعش فروش عتیقه های بسیار باارزش در عراق است.
درحالیکه تصاویر اقدام داعشی ها در ویران کردن میراث های فرهنگی عراق نشان داده می شد، خبرنگار بی بی سی گفت: داعش دوست دارد که دنیا شاهد این تصاویر باشد اما خود داعش به صورت مخفیانه و با ریاکاری اقدام به تبدیل کردن این آثار هنری تاریخی به منبع درآمد خود کرده است. داعش فقط میراث های فرهنگی را نابود نمی کند بلکه آنها را غارت می کند.

خبرنگار بی بی سی در ادامه به شهر اورفا در جنوب ترکیه رفت و گفت: آثار هنری با ارزشی که بدست داعش می رسد از طریق مرز ترکیه و سوریه قاچاق می شود. در این بازار هرچیزی می توانید بخرید. بسیاری از آثار عتیقه ی غارت شده سر از کشورهای خلیج (فارس) در می آورند. بخش زیادی هم به بازارهای تشنه ی غرب می رسد.

در ادامه ی این گزارش به گروگان گرفته شدن چهار خبرنگار فرانسوی به دست داعش و آزاد شدن آنها اشاره می شود. خبرنگار گفت، شایعاتی منتشر شده بود که دولت فرانسه بابت آزادی دو خبرنگار ربوده شده باج داد. برخلاف فرانسه ، کشورهای آمریکا و انگلیس از پرداخت باج خودداری کردند و در نتیجه گروگان های انگلیسی و آمریکایی کشته شدند.
داعش از محل دریافت باج ها درآمد زیادی کسب کرده است.
شروع ویدئوی دوم:

در ادامه ی این گزارش اشاره می شود که دولت عراق هر ماه مقادیر زیادی پول نقد را به برخی مناطق می فرستد تا به کارکنان و کارگران برسد اما این پول که صدها میلیون دلار در ماه است بدست داعش می رسد. از مقامات دولت عراق در این باره پرسیده شد. فرماندار موصل گفت، پول ها به صورت الکترونیک به کارکنان بخش مدنی در موصل پرداخت شدند. وی مصرانه گفت که گونه پرداخت های نقدی متوقف شدند.
بخشی از مسئولیت ابوهاجر توزیع درآمدهای داعش بود.

وی در پاسخ به این پرسش که چه میزان پول حمل می کرد گفت:
من ماهیانه در صلاح الدین چهارصد هزار دلار پرداخت می کردم. در استان الانبار هفتصد هزار دلار به گروه دادم.کل پول ها به دلار بودند.

خبرنگار بی بی سی گفت: ریشه ی داعش از کجا است و بنیان آن در کجا شکل گرفت؟
جالب است که جایی در صحرای جنوب عراق بود که آمریکا ناخواسته به ایجاد داعش کمک کرد. پس از حمله ی آمریکا و انگلیس به عراق در سال دوهزار سه، مخالفت با اشغال عراق افزایش یافت. هزاران نفر از افراد مظنون به عضویت درگروههای شبه نظامی، در یک بازداشتگاه نظامی گسترده ی آمریکا موسوم به کمپ بوکا هدایت شدند. افراد بازداشتی در این بازداشتگاه در داخل سلول ها نبودند بلکه مثل گله هایی داخل مجتمع رها می شدند درحالیکه اطراف آنها حصارهای توری کشیده شده بود. بذر شکل گیری داعش در همین اردوگاه پاشیده شد.

یکی از بازداشتی های سابق این اردوگاه خودش دید که چگونه القاعده ی عراق که سلف داعش محسوب می شود پیام های خود را در این اردوگاه منتشر می کرد!
آموزش نطامی القاعده در این اردوگاه به صورت مخفی شروع شد. القاعده توانست از هر هزار بازداشتی در این اردوگاه یکصد نفر را جذب کند.
این اردوگاه مثل یک زود پز برای شکل گیری داعش عمل کرد!

ژنرال دیوید پترائوس فرمانده ی نظامی سابق آمریکایی در ادامه ی این گزارش گفت: نیاز به افزایش نیروی نظامی در عراق وجود داشت چون وضعیت عراق ناامید کننده بود. عراق در آستانه ی یک جنگ داخلی بود. باید کاری می کردیم.

در ادامه باز هم ژنرال پترائوس گفت: این تندروها در واقع یک دانشگاه آموزش تروریستی را در داخل بازداشتگاه ما اداره می کردند.
این گزارش افزود:

ابوبکر البغدادی یکی از بازداشتی های همین بازداشتگاه بود.
در ادامه ی این گزارش گفته می شود که تقریبا کل دستیاران البغدادی در اردوگاه البوکا بودند.
حلقه ی سران داعش در این اردوگاه شکل گرفت. عبدالرحمن البلاوی فرمانده ی نظامی داعش در عراق نیز در این اردوگاه بود. ابو هاجر خزانه دار داعش نیز در این اردوگاه بود.

در ادامه نیروهای بعثی طرفدار صدام نیز به داعش ملحق شدند.
در سال دوهزار و یازده که آمریکا از عراق خارج شد امید برای آینده وجود داشت. قرار شد اردوگاه البوکا به یک پارک کسب و کار تبدیل شود. وقتی که اردوگاه البوکا به عراقی ها واگذار شد تا کارهای تجاری در آن انجام شود ، دولت جدید عراق تصمیم گرفت هزاران بازداشتی آن را آزاد کند. این بازداشتی های سابق هم به یک جهاد جدید پیوستند.
هرچند بذر داعش در عراق شکل گرفته بود اما جنگ داخلی سوریه باعث شد که داعش شکوفا شود.
سوریه مکان مناسبی برای پرورش داعش بود. داعش یک سازمان سنی است که اکنون مشغول یک مناقشه فرقه ای بین سنی و شیعه است.
پس از خروج آمریکا از عراق، قرار بود دولت شیعی جدید در این کشور قدرت را با اقلیت سنی تقسیم کند اما این کار را نکرد.
سران ارشد سیاستمدار سنی مجبور به ترک عراق شدند حتی طارق الهاشمی معاون سنی رئیس جمهور عراق متهم به تروریسم شد.

در ادامه ی گزارش با طارق الهاشمی مصاحبه شد که گفت:
من نخستین سیاستمدار سنی نیستم که به صورت سیستماتیک و برمبنای فرقه ای هدف قرار گرفته است.
این گزارش اضافه کرد: دولت عراق تظاهرات ضد دولتی را سرکوب کرد. شمار زیادی از سنی ها به ضرب گلوله کشته شدند. خشم سنی ها از دولت شیعه ی عراق باعث مناسب شدن زمینه ی جذب نیرو برای داعش شد.

در ادامه ی این مستند آلیستر کروک مدیر مجمعی موسوم به مجمع مناقشه ها گفت: مدلی که داعش در پیش گرفت مدل چنگیز خان و مغول ها برای فتوحات نظامی است. در این رویکرد ترس مطلق و عمدی در دل دشمنان ایجاد می شود. وقتی که به یک روستا می رسند همه را می کشند حتی سگ ها و گربه ها را می کشند.
خبرنگار افزود: جالب است که داعش با وجود این اقدامات تصویر اغوا کننده ی مدینه ی فاضله ی اسلامی را هم نشان می دهد.
داعش به دنبال ایجاد خلافت اسلامی است که مربوط به قرن هفتم است. این امپراطوری اسلامی قرار بود مسلمانان را در کل خاورمیانه، شمال آفریقا و دیگر مناطق متحد کند. داعش بر خود تکلیف دینی می داند که ادیان رقیب را از بین ببرد که شامل میلیون ها مسلمان شیعه می شود که در اقلیت هستند!
قتل عام زندانیان شیعه بدست جنگجویان سنی داعش کمک کرد تا شکاف فرقه ای به یک نبرد خونین تبدیل شد.

در ادامه ی این گزارش به عضویت مسلمانان انگلیسی در داعش اشاره و بررسی می کند که چرا این افراد برای پیوستن به داعش انگلیس را ترک کردند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس