تاریخ انتشار: ۲۶ ارد ۱۳۹۴

یک نشریه آمریکایی نوشت آمریکا باید گزینه جنگ را در برابر ایران از روی میز بردارد. به گزارش گذارنیوز پایگاه اینترنتی هافینگتون پست در گزارشی به قلم داگ باندوو نوشت وزیر خارجه آمریکا همچون نجاری است که تنها یک چکش دارد. برای وی هر مشکلی مانند میخی است که باید کوبیده شود. ارتش تنها گزینه […]

یک نشریه آمریکایی نوشت آمریکا باید گزینه جنگ را در برابر ایران از روی میز بردارد.

هافینگتون پست

به گزارش گذارنیوز پایگاه اینترنتی هافینگتون پست در گزارشی به قلم داگ باندوو نوشت وزیر خارجه آمریکا همچون نجاری است که تنها یک چکش دارد. برای وی هر مشکلی مانند میخی است که باید کوبیده شود. ارتش تنها گزینه موجود در اختیار جان کری یا همان چکش وی است. واشنگتن جنگ را همچون نوشدارویی برای همه مشکلات می داند.
نویسنده هافینگتون پست در ادامه این سئوال را مطرح کرده است که چه زمانی یک کشور گزینه جنگ را از دست می دهد؟ وی نوشته است در طول تاریخ بشر سیاست بر مبنای قدرت شکل گرفته است. اگر شما قدرت بیشتری دارید می توانید هر کسی را در اطراف تان مطیع خود کنید یا از میان بردارید. حتی رفتار مدرن هم تغییری در این خصوص ایجاد نکرده است. خوشبختانه انسانیت تا حدی تغییر کرده و بهبود یافته است اما بربریت همچنان موجود است. کشتارها در سوریه، جنایات گروه داعش، جنایات کنگو که یک دهه قبل به وقوع پیوست، جنایات در بالکان و جنگ عراق علیه ایران در دهه هزار و نهصد و هشتاد، حمله کره شمالی به کره جنوبی در هزار و نهصد و پنجاه، تجاوزات مسکو به شرق اروپا، جنگ جهانی دوم همگی نمونه هایی از رفتارهای وحشیانه در دنیای مدرن هستند. اما بنظر می رسد آمریکا متفاوت است و رهبران آن هم به طور مداوم بر این موضوع تاکید می کنند. برای مثال آمریکا مدت ها است که دیگر کشورهای دیگر را به علت مسائلی مانند بی احترامی به پرچم آمریکا تهدید نکرده است. واشنگتن قصد ندارد با هدف تامین منافع مالی و اقتصادی دست به کشتار بزند. تصمیم گیران سیاسی در آمریکا هرگز برای بدست آوردن زمین و کنترل منابع نیروی نظامی به مناطق دیگر اعزام نمی کنند. البته دسترسی به نفت مقوله دیگری است. واشنگتن مدعی است که تنها بر اساس منافع انسانی عمل می کند و برای بهبود وضع انسانی در هر جایی عمل می کند.
نویسنده در ادامه گزارش خود نوشته است البته ممکن است این موضوع کاملا درست نباشد. بسیار دردآور است که تایید کنیم آمریکا جنگ طلب ترین کشور دنیا است. از زمان پایان جنگ سرد هیچ کشوری به اندازه آمریکا به کشورهای دیگر حمله نکرده یا آنها را به حمله تهدید نکرده است. این سیاست تهاجمی آمریکا تا به امروز هم ادامه یافته است.حمایت از اقدامات مسلحانه عربستان در یمن، بمباران گروه داعش، تهدید سوریه به حمله نظامی، ساقط کردن حکومت سوریه، انجام حملات هوایی مداوم در پاکستان و یمن با هواپیماهای بدون سرنشین، دولت سازی در افغانستان و ساقط کردن صدام مواردی از مداخله های نظامی آمریکا در امور کشورهای دیگر است.
نویسنده گزارش هافینگتون پست نوشت سال دو هزار و یک در این خصوص یک نقطه شروع است.در این مدت بیشترین تهدید مبنی بر استفاده از نیروی نظامی علیه ایران بوده است. اعضای لابی جنگ بطور مداوم تهران را به بکارگیری قدرت نظامی تهدید کرده اند.با این حال ایرانی ها به شکل متفاوتی رفتار می کنند. در سال هزار و نهصد و پنجاه و سه واشنگتن از کودتا علیه دولت منتخب ایران حمایت کرد.قبل از سال هزار و نصهد وهفتاد و نه و قبل از انقلاب اسلامی در ایران همه دولت های آمریکا از رژیم سرکوبگر شاه ایران حمایت می کردند. در دهه هزار و نهصد و هشتاد آمریکا از جنگ عراق علیه ایران حمایت کرد. بویژه بعد از آن که نئومحافظه کارها در حزب جمهوریخواه آمریکا قدرت را به دست گرفتند همیشه موضوع بمباران ایران مطرح شد. هم جورج بوش هم باراک اوباما بصراحت همه گزینه را در برابر ایران بر روی میز حفظ کردند. با وجود مذاکره دولت آمریکا با ایران، تهدید نظامی علیه این کشور همچنان ادامه یافت. شاید هم علت تشدید این تهدیدها تداوم مذاکرات با ایران بود.برای مثال دولت اوباما تاکید کرد در صورتی که توافق مورد نظر با ایران حاصل نشود گزینه جنگ همچنان مطرح خواهد بود.هر چند خود رئیس جمهور آمریکا تمایلی به جنگ ندارد وی بر خلاف نئومحافظه کاران است که جنگ را به مذاکره و گفتگو ترجیح می دهند. برای مثال جان بولتون از مقامات دولت بوش بطور صریح از اقدام نظامی حمایت کرده است. از نظر بولتون چون ایران نمی خواهد بجز موضوع بمب خود درباره مساله دیگری با آمریکا مذاکره کند پس آمریکا باید حمله کند. وی گفته است زمان بشدت کوتاه است اما حمله نظامی می تواند موفقیت آمیز باشد. جاشووا مورواچیک از افراد وابسته به نئومحافظه کاران اخیرا گفته بود آمریکا نه تنها باید ایران را بمباران کند بلکه باید این بمباران ها مداوم باشد. وی استدلال کرده بود انجام تنها یک حمله علیه ایران صرفا باعث خواهد شد که زمان دستیابی ایران به بمب اتمی طولانی تر شود. اما اگر حملات ادامه دار باشند هیچ نگرانی درباره امکان دستیابی ایران به سلاح اتمی وجود نخواهد داشت.سناتور تام کاتن نماینده جمهوریخواه آرکانزاس گفته است در صورتی که توافق قابل قبولی با ایران حاصل نشود آمریکا باید ایران را بمباران کند. وی در عین حال گفته است ما باید رهبری ایران را به این درک و برداشت برسانیم که تمایل ما به بکارگیری اقدام نظامی جدی است.آمریکایی ها نباید نگران هزینه های این اقدام باشند.وی گفته است جنگ با تهران بسیار ساده خواهد بود و تنها به چند روز حملات هوایی و دریایی نیاز خواهد داشت. وی گفته است نیازی به حضور نیروهای نظامی زمینی آمریکا نخواهد بود.
نویسنده گزارش هافینگتون پست نوشته است شکست سیاست مداخله گرایانه آمریکا در گذشته هنوز جنگ طلبان این کشور را متقاعد نکرده است که دست از این گزینه بردارند.اشغال عراق اثبات کرد که این نوع اقدامات فاجعه بار هستند. برای مثال اشغال عراق به تشکیل و ظهور گروه داعش منجر شد که ناشی از سیاست های بوش در عراق بود. افزایش نفوذ ایران در منطقه هم شاید یکی از قابل پیش بینی ترین عواقب جنگ عراق بود. مداخله در لیبی به هرج و مرج منجر شد و این هرج و مرج شمال آفریقا را هم در بر گرفت. حمله به گروه داعش آمریکا را به یک جنگ خونین فرقه ای دیگر با پیچیدگی های زیاد وارد کرده است. بمباران ایران احتمالا عواقب و نتایج بسیار بدتری هم ایجاد خواهد کرد. جنگ با ایران به هیچ وجه جنگ راحتی نخواهد بود. ژنرال سابق آنتونی زینی هشدار داده و گفته است من فکر می کنم کسانی که فکر می کنند حمله به ایران ساده خواهد بود و هیچ واکنشی در بر نخواهد داشت دیدگاه احمقانه ای دارند. این اظهارات قبل از آن مطرح شده بود که روسیه بخواهد توافق فروش موشک های اس سیصد را به ایران تکمیل کند و ایران با این سیستم موشکی به هر حمله هوایی واکنش نشان خواهد داد. لئون پانه تا وزیر دفاع سابق آمریکا گفت ما هدف حملات تلافی جویانه ایران قرار خواهیم گرفت و کشتی ها و مقرهای نظامی ما را هدف قرار خواهد داد. رابرت گیتس وزیر دفاع اسبق آمریکا هم درباره عواقب فاجعه بار حمله به ایران هشدار داد و گفت حمله به ایران زمینه را برای تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته ای فراهم خواهد کرد. بی ثباتی هایی که به علت حمله به ایران ایجاد خواهند شد بشدت بازار انرژی را هدف قرار خواهد داد و قدرت نظامی ایران را در منطقه خلیج فارس افزایش خواهد داد و این وضع هزینه های اقتصادی شدیدی را به آمریکا و همپیمانان آن تحمیل خواهد کرد.
نویسنده گزارش هافینگتون پست نوشته است علاوه بر این واکنش های ایران به حمله احتمالی مقطعی نخواهد بود بلکه ادامه دار خواهد بود.جناح جنگ طلب در آمریکا واکنش های دیگران را هم به انجام حمله نظامی به ایران نادیده می گیرند. ایران اقتصاد بسیار بزرگ و جمعیت زیادی دارد و بسیاری از شهروندان آن بشدت به مشروعیت حکومت شان باور دارند. در این خصوص وضع ایران با عراق کاملا متفاوت است.در دهه هزار و نهصد و نود و نه صربستان با بزرگ ترین و قدرتمندترین ائتلاف نظامی تاریخ مواجه شد و هفتاد و هشت روز با بمباران شدید مواجه شد و توافقی را پذیرفت البته در نهایت خواسته های زورگویانه آمریکا را نپذیرفت.
تهدید ایران به عنوان یکی از مهم ترین کشورهای منطقه خاورمیانه و معرفی آن بعنوان یک دشمن همچنین باعث خواهد شد که مردم ایران برای حمایت از رژیم این کشور به پا خیزند و این وضع مانعی در مسیر دموکراسی در ایران خواهد بود و زمینه را برای حرکت جدی تر ایران در مسیر دستیابی به سلاح اتمی فراهم خواهد کرد و یک حاکمیت اسلامی دیگری را ایجاد خواهد کرد. در عین حال حمله به ایران به واکنش های بسیار گسترده و خشونت آمیز در میان اعراب و مسلمانان منجر خواهد شد. واکنش بغداد در این خصوص بشدت خصمانه خواهد بود چون عراق بیش از آمریکا با ایران احساس همبستگی می کنند. حتی همپیمانان سنی آمریکا مانند عربستان که در نشست های خصوصی بر لزوم جنگ با ایران تاکید کرده اند در صورت حمله به ایران در داخل با حملات و انتقادات شدید شهروندان خود مواجه خواهند شد.
کسانی که معتقدند جنگ علیه ایران سریع و ساده خواهد بود یا بشدت ساده انگار هستند یا دیدگاهی مجرمانه دارند. در مجموع هر اقدامی که آمریکا در منطقه خاورمیانه انجام داده عواقب ناخواسته و پرهزینه ای داشته است. بمباران ایران هم در این خصوص هیچ تفاوتی با اقدامات دیگر آمریکا نخواهد داشت. سیاست خارجی باید منافع آمریکا را تامین کند و راهبردهای آمریکا هم باید محتاطانه باشند. حمله به ایران این دو استاندارد را نقض خواهد کرد. در عین حال چنین اقدامی از سوی آمریکا از نظر اخلاقی هم قابل پذیرش نیست. حتی کسانی که از جنگ علیه ایران حمایت نمی کنند نمی توانند اثبات کنند که ایران تهدیدی جدی علیه آمریکا اعمال می کند. برای مثال سناتور تام کاتن گفت ایران نمی تواند آمریکا را به چالش بکشد. وی گفت ما با کمک کشورهای عرب منطقه که خریدهای نظامی خود را تا پنجاه درصد افزایش داده اند می توانیم از اقدامات تلافی جویانه ایران هم جلوگیری کنیم این بدان معنا است که ایران حتی قادر نیست به همسایگان خود هم آسیب جدی وارد کند.
نویسنده هافینگتون پست نوشت شاید هدف نهایی از جنگ علیه ایران این است که از پیوستن آن به اسرائیل بعنوان یک قدرت هسته ای در منطقه خاورمیانه جلوگیری شود.روزنامه وال استریت ژورنال هم نوشت دستیابی ایران به سیستم موشکی اس سیصد تهدید علیه هیچ کشوری نیست بلکه تنها باعث خواهد شد حمله به تاسیسات هسته ای ایران پرهزینه و دشوارتر شود. سران ایران تمایلی به بکارگیری سلاح های اتمی علیه آمریکا یا اسرائیل ندارند زیرا آمریکا و اسرائیل بیش از دویست کلاهک هسته ای در اختیار دارند. هر چند نگرانی هایی درباره دستیابی ایران به بمب اتمی بعنوان یک کشور اسلامی وجود دارد اما پاکستان بعنوان یک کشور اسلامی پیش از این به چنین بمبی دست یافته است. سران ارشد اسرائیل در نهادهایی مانند موساد و دیگر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی گفته اند که ادعاها درباره بی منطقی سران ایران یا غیرعقلانی بودن آنها بی اساس هستند. از سوی دیگر هر چند کشورهای منطقه مانند مصر و ترکیه و عربستان با دستیابی ایران به سلاح اتمی مخالف هستند اما از حمله به ایران هم استقبال نمی کنند چون ایران هرگز کشوری را به حمله تهدید نکرده و منافع آمریکا را هم تهدید نکرده است.
نویسنده هافینگتون پست در پایان نوشت یکی از عجیب ترین استدلال ها برای بمباران ایران این است که اگر آمریکا اکنون به ایران حمله نکند دستیابی تهران به بمب اتمی باعث خواهد شد تهران در آینده از حملات آمریکا علیه این کشور جلوگیری کند. گویی جنگ تنها ابزار موجود در اختیار آمریکا است و آمریکا نماینده خدایِ جنگ بر زمین است و هر کسی را که در مسیر آن قرار بگیرد می کشد و نابود می کند. بر اساس این دیدگاه آمریکا برای محافظت از توانایی خود باید بکشد و تخریب کند. اما جنگ یک گزینه سیاسی نیست بلکه به معنای تخریب و مرگ است. جنگ به جوامع آسیب می زند و خساراتی ایجاد می کند که به هیچ وجه قابل جبران نیستند. جنگ جدی ترین اقدامی است که دولت ها می توانند انجام دهند اما باید آخرین گزینه آنها باشد و قبل از اتخاذ تصمیم در این خصوص باید منافع مهم تر و مسائل اخلاقی هم مورد توجه قرار بگیرند. درباره ایران نه منافع مهم و نه اصول اخلاقی مجوز جنگ را علیه این کشور صادر نمی کنند. آمریکا در تعامل با ایران باید به شکل رسمی گزینه نظامی را از روی میز حذف کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس