تاریخ انتشار: ۲۸ خرد ۱۳۹۴

اظهارنظر اخیر وزیر امور خارجه آمریکا نشان می دهد واشنگتن می خواهد در مذاکرات هسته ای خود با ایران کوتاه بیاید. خوش بینی لاوروف به نتایج مذاکرات به گزارش گذارنیوز سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: درباره نتایج مذاکرات اتمی بین ایران و گروه پنج به علاوه یک و رسیدن به توافق تا سی ام […]

اظهارنظر اخیر وزیر امور خارجه آمریکا نشان می دهد واشنگتن می خواهد در مذاکرات هسته ای خود با ایران کوتاه بیاید.

مذاکرات

خوش بینی لاوروف به نتایج مذاکرات
به گزارش گذارنیوز سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: درباره نتایج مذاکرات اتمی بین ایران و گروه پنج به علاوه یک و رسیدن به توافق تا سی ام ژوئن خوشبینم.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا به نقل از پایگاه اینترنتی اسپوتنیک نیوز،لاوروف گفت:تمامی تخمین های ما معتبر است و شانس رسیدن به توافق وجود دارد و این شانس بسیار بالاست.
وی افزود:نتایج این مذاکرات بیشتر وابسته به روش هایی است که دیگر شرکت کنندگان در این مذاکرات در پیش می گیرند.

تحریم ها را سه برابر کنید
نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا گفت: تحریم های ایران را باید سه برابر کرد.
دونالد ترامپ(Donald Trump) نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا گفت:برای رسیدن به توافق با ایران باید تحریمهای این کشور را دو یا سه برابر کرد.
ترامپ در تجمعی انتخاباتی گفت: ما باید تحریمها را دو یا سه برابر کنیم تا در موقعیتی باشیم که بتوانیم به توافقی خوب برسیم.

مسیر جان کری در مذاکره با ایران باعث نگرانی است     
سناتور باب کورکر در گفتگو با فاکس نیوز گفت، مسیری که تیم مذاکره کننده آمریکا با ایران طی می کنند، نگران کننده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، باب کورکر گفت: اینکه آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای با ایران مذاکره کند به نفع آمریکا و به نفع کل جهان خواهد بود با این حال در حال حاضر شاهد آن هستیم که جان کری وزیر خارجه آمریکا و تیم وی در تلاش برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران به هر نحو ممکن هستند. این مسئله طبیعی است که با نزدیک شدن به پایان فرایند، مذاکره کنندگان در تلاش برای دستیابی به میانبرهایی برای دستیابی به توافق هستند. با این حال مسایلی وجود دارد که از همان آغاز مذاکرات از اهمیت اساسی برخوردار بوده است که بازرسیها در هر زمان و هر مکان ممکن و نیز ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران است.
وی ادعا کرد: ما بدون هیچ سایه تردیدی می دانیم که ایران به دنبال ابعاد نظامی برنامه هسته ای خود بوده است. بنابراین ما باید به دانشمندان هسته ای این کشور دسترسی داشته باشیم با این حال شاهد آن بودیم که جان کری روز گذشته گفته احتمال دارد که این مسئله را نادیده بگیرد. به نظر می رسد که متاسفانه ایران در حال پیگیری برنامه هسته ای خود و تحقیق و توسعه است و همچنان در مسیر دستیابی به تسلیحات هسته ای خواهد بود. من تلاش خود را برای کمک به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواهم کرد. من خواستار دستیابی به یک توافق خوب هستم با این حال درباره مسیری که مذاکرات در حال پیگیری است بسیار نگران هستم.
وی اضافه کرد: بسیاری از خط قرمزهای آمریکا در مذاکرات نقض شده است و ایران سایت های اراک و فردو را حفظ خواهد کرد. خط قرمزهای کمی باقی مانده است و نمایندگان هر دو حزب اصلی آمریکا درباره این مسئله نگرانند که خط قرمز بازرسی هر زمان هر مکان نیز نقض شود.
وی ادامه داد: نزدیک شدن به ایران موجب تغییر در سیاست های آمریکا در خاورمیانه شده است و اگر این سیاست وجود نداشت مثلا ما در سوریه بسیار پیش از این ها وارد عمل می شدیم. این مسئله متحدان عرب آمریکا را نگران کرده است و این نگرانی ها در کمپ دیوید شنیده شد. اینکه سیاست های آمریکا در قبال منطقه تغییراتی داشته است موجب نگرانی هایی شده است. این نگرانی نیز وجود دارد در پی توافق بد با ایران کشورهایی نظیر عربستان نیز به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته ای باشند.

توصیه سناتور کورکر به کری
سناتور کورکر به وزیر خارجه آمریکا توصیه کرد به منظور دستیابی به یک توافق بهتر در مذاکرات هسته ای با ایران ضرب الاجل سی ام ژوئن را فراموش کند.
به نوشته شماره امروز روزنامه واشنگتن پست در اینترنت: سناتور جمهوری خواه باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا روز چهارشنبه گفت از جان کری وزیر خارجه خواسته است اگر دستیابی به توافقی محکمتر (با ایران) تمدید مذاکرات هسته ای را ایجاب می کند، ضرب الاجل قریب الوقوع را نادیده بگیرد.
کورکر به عنوان چهره اصلی در طرح یک لایحه توافقی که مورد پذیرش کاخ سفید و منتقدان توافق ایران در کنگره قرار گرفت، گفت چهارشنبه بعد از ظهر با کری گفتگوی تلفنی داشت،‌ یعنی یک روز پس از آنکه کری گفت آمریکا اصرار خاصی براین مسئله ندارد که ایران گزارش کاملی از همه تحقیقات هسته ای سری گذشته اش ارائه دهد. کورکر گفته است به نظر وی دولت اوباما در تعجیل برای حصول توافق تا ضرب الاجل سی ام ژوئن در مواضعش نرمش نشان می دهد.
کورکر گفت به کری گفته است: « سی ام ژوئن یک ضرب الاجل صوری است. اگر دستیابی به یک توافق مناسب مستلزم مدت زمانی طولانی تری است، پس اینکار را بکنید. به جوانب کار لطمه نزنید. من به روند کار گروه واقفم، وقتیکه به پایان مدت مقرر برای حصول توافق نزدیک می شوید و معاونانتان سعی در پیشبرد آن چیزی دارند که قرار است یک میراث مهم باشد، معلوم است چه تاثیری بر امور خواهد داشت. اما لطفا این رویه را متوقف کنید.»
واشنگتن پست در ادامه می نویسد: اما تمدید طولانی مدت ضرب الاجل می تواند مشکلاتی برای دولت اوباما ایجاد کند. کنگره سی روز برای بازنگری در هر توافقی و،‌ در صورت نظر قانون گذاران، رای دادن به قطعنامه ای در رد آن فرصت دارند. اگر آنها آن توافقنامه را پس از ده ژوئیه دریافت کنند، دوره بازنگری به شصت روز افزایش می یابد.
اما اظهارات کورکر نگرانی های فزاینده در کنگره درباره مذاکرات با ایران برای مهار برنامه هسته ای آنرا در ازاء لغو تحریم ها برجسته می سازد.آمریکا یکی از شش قدرت مذاکره با ایران است و کری نقش اصلی را در مذاکراتی داشته است که به چارچوبی برای یک توافق موقت انجامیده است.
اظهارات روز سه شنبه کری از طریق ویدئو کنفرانس در بوستون ظاهرا حاکی از آن بود که آمریکا ممکن است با لغو تحریم ها قبل از حل همه مسائل معوقه توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت کند. اما روز چهارشنبه جان کربی سخنگوی کری گفت که اظهارات وی مورد سوء‌ تعبیر قرار گرفته است و آمریکا قبل از میسر شدن همه دسترسی های مورد نظر آی ای ئی ای، با لغو تحریم ها موافقت نخواهد کرد.
کورکر گفت، سخنانی شبیه اظهارات کری را طی یک سری گزارشهای مقامات دولت اوباما طی ماه گذشته شنیده است. کورکر نامه های «تندی» به دولت اوباما نوشته است با این امیدکه با اتخاذ مواضعی سخت در هیچ زمینه ای کوتاه نیاید.
وی گفت: «آنها بر این مسئله تاکید دارند که نمی خواهند با وادار کردن ایران به شفاف سازی به غرور ملی آن لطمه بزنند.»
وی به طعنه گفت:‌ «مرا دست می اندازید؟»
اما کورکر گفت وادار ساختن ایران به تشریح فعالیتهای تسلیحاتی سری اش را یک مسئله مهم می داند تا کارشناسان هسته ای بتوانند ارزیابی بهتری از توانایی بالقوه این کشور برای ساخت تسلیحات هسته ای داشته باشند.
وی گفت که همه کارشناسان بر اهمیت در اولویت قرار دادن این مسئله تاکید دارند.

انحراف آمریکا از مواضع گذشته درباره برنامه هسته ای ایران    
روزنامه جروزالم پست چاپ فلسطین اشغالی نوشت اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا درباره ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران نشان دهنده انحراف آمریکا از مواضع گذشته اش در این زمینه است.
این روزنامه در تحلیلی به قلم مایکل ویلنر نوشت:با وجود گزارش ها درباره این که واشنگتن در این هفته امتیاز مهمی به ایران داده است، دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تلاش می کند جایگاه کلیدی برای خود در مذاکرات هسته ای مشخص کند.
جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت دنیا تقریبا از ماهیت نظامی برنامه هسته ای ایران اطلاع دارد و به همین علت مذاکره کننده ها بر روی وادار کردن تهران به اعلام برنامه های خود از یک زمان مشخص تمرکز ندارند.
به طور گسترده این اظهارنظر به عنوان انحراف از اظهارات گذشته مقامات کلیدی آمریکا در سال های گذشته تفسیر شد. وی و اوباما در گذشته گفته بودند ایران باید در صورت هرگونه توافقی همه فعالیت های هسته ای نظامی خود را کنار بگذارد و به طور رسمی به ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران اشاره کرده بودند.
کری در نخستین جلسه استماع به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن به دنبال اعتراف گیری از ایران نیست اما آمریکا هرگز درباره موضوع ابعاد نظامی هسته ای ایران سازش نکرده است و نمی کند.
جان کربی در اولین اظهار نظر خود به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به رسانه ها گفت« نگرانی های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران – در گذشته و حال- باید قبل از هرگونه توافقی برطرف شود و ادعاها درباره تغییر موضع امریکا را در این باره به طور کامل رد کرد.
به نوشته این روزنامه، سالها است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به دنبال دسترسی و بازرسی ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران است. در برخی موارد آژانس خواستار دسترسی به سایت هایی است که جمهوری اسلامی آنها را تاسیسات نظامی می نامد.
ایران می گوید همه درخواست ها برای دسترسی به سایت های نظامی خود را رد خواهد کرد و بر ضرورت محافظت از اسرار کشور و تمامیت ارضی خود به عنوان یک کشور عضو سازمان ملل تاکید دارد.
کربی تاکید کرد« تحریم ها تنها زمانی لغو خواهند شد که همه آن گام ها برداشته شود».
از طرف دیگر مرحله بندی شدن کاهش تحریم ها یکی از دشوارترین موضوعاتی بود که مذاکره کننده ها تصمیم گرفتند پس از توافق چارچوب آن را حل و فصل کنند. در دوم آوریل مذاکره کننده ها درباره چارچوب توافق در لوزان سویس توافق کردند.

ایران از غرب امتیاز می گیرد     
پایگاه اینترنتی سی ان ان در مطلبی به قلم الیز لابوت نوشت:ایران احتمالا در مذاکرات هسته ای از غرب امتیاز می گیرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی سی ان ان،جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد توافقهسته ای با ایران احتمالا به بررسی جزئیات مشکوک فعالیتهای پیشین اتمی این کشور برای ساخت سلاح اتمی نیاز نخواهد داشت.این یک عقب نشینی است که تهران به دنبال آن است.
این اظهارات کری درخواست های بلند مدت قدرتهای جهانی درباره ارائه توضیحات از طرف ایران برای فعالیتهای پیشین اتمی این کشور و تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی را کم ارزش می کند. مقامات آمریکایی و دیپلمات های اروپایی پیشتر اعلام کرده بودند که هرگونه رفع تحریم های ایران بایستی با شرط پاسخگویی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های اتمی آن همراه باشد.

آمریکا آماده است به هر قیمتی با ایران توافق کند     
پایگاه اینترنتی دبکافایل، وابسته به ارتش رژیم صهیونیستی، نوشت اظهارنظر اخیر وزیر امور خارجه آمریکا نشان می دهد واشنگتن می خواهد در مذاکرات هسته ای خود با ایران کوتاه بیاید.
به گزارش این پایگاه تحلیلی رژیم صهیونیستی، جان کری روز چهارشنبه گفت: « آمریکا و شرکایش در مذاکرات هسته ای بر موضوع به اصطلاح ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران متمرکز نشده اند، زیرا آنها تقریبا تصویر کاملی از فعالیت های گذشته ایران دارند». این اظهارنظر خلاصه ای از تناقضات و دروغ ها بود.
دبکافایل در اینجا به پنج مثال اشاره می کند تا نشان دهد آمریکا – در گذشته و حال- درباره فعالیت های هسته ای ایرانی ها اطلاعات کافی ندارد.
۱٫ با وجود درخواست های پی در پی بین المللی برای کنترل و بررسی آزمایش های انفجار هسته ای در مجموعه نظامی پارچین، همچنان این مجموعه بر روی بازرسان بین المللی بسته است. بدون اطلاعات دقیق، آمریکا و اسرائیل همچنان درباره فعالیت های این مرکز نظامی مشکوک هستند. با وجود این، کری می گوید« ما می دانیم آنها چه کرده اند».
۲٫ در تاسیسات زیرزمینی فردو، که برای همه روشن است ایرانی ها در آنجا غنی سازی اورانیوم را با دستگاه های پیشرفته سانتریفوژ انجام می دهند- تنها پس از کشف این فعالیت ها، ایران آن را تایید کرد- اما هیچ اطلاعاتی درباره دیگر فعالیت هایی که در این تاسیسات زیرزمینی انجام می شود، در دست نیست.
۳٫ ایران به انجام فعالیت در سایت های محرمانه معروف است. هرچند تردیدهای بسیاری در این زمینه وجود دارد، به علت دسترسی نداشتن به سایت های ایران، شواهد موثقی برای اثبات تردیدها درباره فعالیت های هسته ای ایران وجود ندارد.
۴٫ سازمان های اطلاعاتی آمریکا هنوز اطلاعات کاملی درباره همکاری هسته ای ایران و کره شمالی و یا برنامه های مشترکشان برای توسعه موشک های بالستیک در دست ندارند.
بارها هیئت های نمایندگی از دانشمندان هسته ای دو کشور از تاسیسات هسته ای یکدیگر بازدید کرده اند، اما تا کنون هیچ کس نتوانسته است اطلاعات دقیقی درباره مبادلات این دو کشور به دست آورد. سوال این است اگر ایران قصد ندارد سلاح اتمی بسازد چرا این همکاری ادامه دارد؟ و این که این همکاری تا چه میزان بوده است؟ پاسخی برای هیچ یک از این دو سوال وجود ندارد.
۵٫ بازرسان آمریکایی و بین المللی هیچ یک تا کنون به طور مستقیم به دانشمندان هسته ای ایران که در پروژه های نظامی هسته ای فعالیت دارند، دسترسی نداشته اند. تنها اطلاعات اندکی از افرادی که از ایران فرار کرده اند در دست است. تا حالا تهران همه درخواست ها را برای مصاحبه با دانشمندان رد کرده یا نادیده گرفته است.
بنابراین زمانی که کری می گوید مذاکره کننده ها« تقریبا تصویر کاملی از فعالیت های گذشته ایران دارند» به ایران اجازه می دهد از فشارها برای ارائه اطلاعات یا حتی در اختیار قرار دادن تاسیسات مشکوکش برای بازرسان بین المللی شانه خالی کند.
از نظر آمریکا جایز است برای رسیدن به هدف مهمش یعنی امضای توافق نهایی هسته ای با ایران تا سی ام ژوئن، همه این جزئیات نگران کننده را نادیده بگیرد.
باب کورکر سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته امور خارجی سنای آمریکا در پانزدهم ژوئن در نامه ای به باراک اوباما رئیس جمهور گفت« مشاهده تفاوت بسیار میان اهداف اصلی شما و اظهارات پنج بعلاوه یک در جریان مذاکره با ایران حیرت آور است». منظور وی این بود که مذاکره کننده ها از مواضع اولیه خود عقب نشینی کرده اند. به عنوان مثال می توان به عقب نشینی از تلاش برای توافق بیست ساله به یک توافق ده ساله و آمادگی برای صدور مجوز برای ادامه برنامه موشک های بالستیک تهران و ادامه تحقیق و توسعه روی سانتریفوژهای هسته ای اشاره کرد.
البته باید در نظر داشت امتیازات دولت اوباما برای تضمین توافق هسته ای به موارد فوق ختم نمی شود و بیشتر از این ها است. منابع دبکافایل افشا کرده اند که واشنگتن آماده می شود از موضع خود مبنی بر بازرسی های اعلام نشده بر اساس پروتکل الحاقی عقب نشینی کند و با محدود کردن بازرسی ها تنها به تاسیسات هسته ای که ایران مشخص کرده است و تنها پس از اعلام دو هفته ای موافقت کند.
اوباما با پذیرش درخواست ایران برای تقسیم توافق نهایی به دو قسمت، مهم ترین امتیاز را به ایران هدیه کرده است. بخش اول علنی اعلام خواهد شد و بخش بعدی که شامل پروتکل های فنی است محرمانه خواهد ماند. وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکایی تلاش های بسیاری کرد تا هر دو بخش منتشر شوند و معتقد بود در غیر این صورت رئیس جمهور نمی تواند مجوز کنگره را برای توافق هسته ای دریافت کند. اما با نظر وی موافقت نشد. رئیس جمهور آمریکا چنین رویکردی را نیز درباره تحریم ها اجرا کرد. در حالی که وی ادعا می کرد تا زمانی که ایران تعهدات خود را اجرا نکند، تحریم ها علیه آن لغو نخواهد شد، اما به شرکت های آمریکایی اجازه داد با شرکت های ایرانی برای تجارت وارد مذاکره شوند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس