تاریخ انتشار: ۲۷ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی گفت: نتایج سرشماری حدود ۱۴۴ هزار راس گونه شاخص سراسر کشور در پاییز ۹۴ نشان می دهد که ۵۱ هزار و ۸۰۳ راس کل و بز، ۷۲ هزار و ۹۷۱ رأس قوچ و میش، ۱۷ هزار و ۵۱۷ رأس آهو و ۲ هزار و ۲۸۹ رأس جبیر […]

[ad_1]

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی گفت: نتایج سرشماری حدود ۱۴۴ هزار راس گونه شاخص سراسر کشور در پاییز ۹۴ نشان می دهد که ۵۱ هزار و ۸۰۳ راس کل و بز، ۷۲ هزار و ۹۷۱ رأس قوچ و میش، ۱۷ هزار و ۵۱۷ رأس آهو و ۲ هزار و ۲۸۹ رأس جبیر در کشور وجود دارد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دبیری در خصوص آمار منتشر شده از گونه های شاخص حیات وحش کشور، گفت: طرح سراسری آمار برداری از گونه های شاخص حیات وحش شامل کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر با مشارکت نیروهای داوطلب سراسر کشور همچون نمایندگان جوامع محلی، شکارچیان، تشکل های مردم نهاد، اساتید و دانشجویان در نیمه دوم سال ۹۴ همزمان با فصل جفت گیری یا قوچ مستی یا کل مستی، پس از سال ها به اجرا درآمد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت دستیابی به آمار و اطلاعات صحیح و قابل اتکا از حیات وحش کشور به عنوان مبنای مدیریت اصولی در سطح مناطق، تصریح کرد: این طرح به منظور ارتقاء کیفیت آماربرداری، استفاده بهتر از نتایج آماربرداری و همچنین افزایش مشارکت جوامع محلی، تشکل های مردم نهاد اجرا شد.

دبیری افزود: طرح آماربرداری، پس از برگزاری جلسات متعدد با هوشنگ ضیایی مشاور معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و پیگیری های مجدانه وی، مدیران و کارشناسان اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید، دفتر حیات وحش و تنوع زیستی، موزه تاریخ طبیعی، پروژه های حفاظت از یوزپلنگ آسیائی و حفاظت از تنوع زیستی زاگرس، همچنین اساتید دانشگاه با تعیین گونه های شاخص، روش های مناسب آماربرداری، زمان مناسب آماربرداری، برنامه ریزی در مورد نحوه اجرا، تهیه فرم ها و نرم افزارهای مورد نیاز اجرایی شد.

کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر گونه های منتخب پروژه آماربرداری حیات وحش

در ادامه، هوشنگ ضیایی مشاور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص جزییات اجرای طرح سراسری آماربرداری از گونه های شاخص و دلیل انتخاب چهارگونه کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر گفت: گونه های راسته گوشت خواران به علت قرارگرفتن در راس هرم غذائی، کاهش شدید جمعیت به دلایلی همچون تخریب زیستگاه، شکار غیرقانونی و کم شدن طعمه و اهمیت جهانی در کانون توجه قرار دارند.

ضیایی ادامه داد: همچنین با توجه به اجرای پروژه های مختلفی در مورد یوز آسیایی، پلنگ ایرانی و برنامه ریزی برای آغاز پروژه هایی در خصوص خرس سیاه آسیائی و مطالعه گربه سانان کشور، تصمیم گرفته شد تا پروژه آماربرداری به چهارگونه کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر اختصاص داده شود.

مشاور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت نامناسب اکثر سم داران کشور که علاوه بر ارزش های بیولوژیکی، بوم شناختی و توریستی از مهم ترین طعمه های گوشت خواران بزرگ نیز محسوب می شوند پروژه آماربرداری، گونه های کل و بز، قوچ ومیش ، آهو و جبیر را پوشش داد.

فصل جفت گیری مناسب ترین زمان آماربرداری

به گفته وی، انتخاب فصل برای انجام پروژه آماربرداری با توجه به ضرورت انطباق زمان آماربرداری با بازه زمانی جفتگیری در استان ها صورت گرفت زیرا در فصل جفت گیری به علت تحرک زیاد و اختلاط گله های نر و ماده با یکدیگر، همچنین حضور نرهای مسن و منزوی در گله و کاهش سطح هوشیاری به علت مستی و تجمع در مکان های خاص، مشاهده گونه ها به آسانی امکان پذیر می شود.

ضیایی ضمن اشاره به روزگرد بودن گونه های شاخص و حضور آن ها در زیستگاه های قابل دید و فاقد پوشش گیاهی متراکم، جمعیت بسیار کم و حضور آن ها در برخی از نقاط خاص و شناخته شده، اظهار کرد: مناسب ترین روش آماربرداری نیز روش مشاهده مستقیم است.

ضرورت بهره گیری از ظرفیت و مشارکت اقشار علاقه مند به طبیعت در طرح های آماربرداری حیات وحش

مشاور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: از نکات قابل تامل، ضرورت بهره گیری از ظرفیت و مشارکت اقشار علاقه مند به طبیعت همچون جوامع بومی و محلی، شکارچیان، دانشجویان و مقامات استانی در اجرای این طرح است که بی شک باید در دستور کار تصمیم سازان و تصمیم گیران قرار گیرد.

این مقام مسئول افزود: طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده، از آنجائیکه در شرایط موجود حفاظت از طبیعت و حیات وحش بدون مشارکت و حضور اقشار مختلف مردم امکان پذیر نیست بنابراین تصمیم نهایی استفاده از ظرفیت افراد داوطلب علاقمند و دوستدار طبیعت و حیات وحش از قبیل بازنشستگان سازمان حفاظت محیط زیست، اساتید دانشگاه، دانشجویان، تشکل های مردمی، شکارچیان معتمد و قانون مدار و افراد محلی در کنار محیط بانان و کارشناسان در برنامه های آماربرداری سراسری سالیانه بود.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام، علاوه بر کمک به امر آماربرداری، باعث تقویت حس حیوان دوستی در افراد، ایجاد انگیزه دوستی و همکاری با محیط بانان و حفاظت از طبیعت و حیات وحش می شود.

ضیایی گفت: البته در جریان آماربرداری از حیات وحش استان ها، نمایندگان داوطلب ستادی از دفاتر تخصصی معاونت محیط زیست طبیعی با توجه به زمان های اعلام شده از سوی ادارات کل و به منظور نظارت و پایش اجرای دقیق برنامه در دو یا چند منطقه از هر استان حضور پیدا کردند.

وی افزود: پس از انجام آمار برداری گونه های شاخص حیات وحش، اصل فرم های تکمیل شده در مناطق جمع آوری و از ادارات شهرستانی به ادارات استان و از آن جا به معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید ارسال شد.

سرشماری ۱۴۴ هزار رأس گونه شاخص کشور در پاییز ۹۴

مشاور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در مجموع حدود ۱۴۴ هزار رأس گونه شاخص سراسر کشور در پاییز ۹۴ شمارش شد، گفت: از این تعداد ۵۱ هزار و ۸۰۳ رأس کل و بز، ۷۲ هزار و ۹۷۱ رأس قوچ و میش، ۱۷ هزار و ۵۱۷ رأس آهو و ۲ هزار و ۲۸۹ رأس جبیر به ثبت رسید.

این مقام مسئول تاکید کرد: به منظور هم اندیشی، تبادل تجریبات و بررسی فرصت ها، تهدیدها و چالش های اجرای سراسری آماربرداری گونه های شاخص حیات وحش در سال ۹۴ و با هدف اجرای دقیق تر و کارآمدتر آماربرداری در سال جاری جلسه ای با حضور نمایندگان ادارت کل حفاظت محیط زیست استان ها، اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید و دفتر تنوع زیستی و حیات وحش برگزار شد.

براساس گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست، ضیایی گفت: اجرای طرح سراسری آماربرداری از گونه های شاخص حیات وحش در نیمه دوم سال جاری نیز در حال برنامه ریزی است و به زودی با مشارکت نیروهای علاقه مند و داوطلب به اجرا در خواهد آمد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس