تاریخ انتشار: ۲۰ ارد ۱۳۹۵

– مسئولان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی می گویند: هم اکنون هفت درصد از جمعیت شهری و سه درصد از جمعیت روستایی این استان ۹۲۵ هزار نفری مبتلا به دیابت هستند در حالیکه مبتلایان بیش از این میزان جمعیت برآورد می شود.

‌‌‌‌‌“گذارنیوز” :
شماری از مسئولان و کارشناسان مربوط با بیان اینکه این بیماری با اقدامات پیشگیرانه قابل درمان است گفتند: غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری مؤثر باشد.
دیابت یا بیماری قند یک اختلال متابولیک در بدن است که توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.
در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش می یابد و وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن ایجاد می‌شوند که می‌توانند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کنند.
کارشناس مسئول بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در رابطه با این بیماری گفت: دیابت از جمله بیماری هایی است که بیشتر با پیشگیری قابل درمان است.
فرزانه اکبریانی از اجرای طرح غربالگری در روستاها خبر داد و افزود: تاکنون در ۵۰ درصد روستاهای این استان این طرح انجام شده و بر این اساس بیش از چهار هزار و ۳۰۰ نفر نیز بیمار مبتلا به دیابت شناسایی شده اند.
وی اظهار کرد: با توجه به اقدامات انجام گرفته برآورد می شود بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم استان در روستاها مبتلا به این بیماری باشند.
اکبریانی گفت: با این وجود متاسفانه برخی از مردم در روستاها برای اجرای غربالگری همکاری لازم را ندارند این افراد بیشتر شامل مردان ساکن در روستاها است که بر همین اساس مجبور به اعزام تیم های آزمایشگاهی سیار به روستاها نمونه های خونی از آنها گرفته می شود تا مورد غربالگری قرار گرفته و در صورت ابتلا، شناسایی و درمان شوند.
وی میزان مبتلایان به بیماری دیابت در روستاها را حدود سه و چهار درصد اعلام کرد و گفت: در سطح شهری برآورد می شود این میزان در افراد بالای ۳۰ سال حدود هفت درصد باشد.
کارشناس مسئول بیماری های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در این خصوص گفت: این میزان در برخی از استان ها تا حدود ۱۰ درصد نیز افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: با این وجود نباید خوش بین باشیم بلکه باید شیوه زندگی خود را تغییر دهیم و به راهکاری های پیشگیرانه از جمله تحرک و تغذیه سالم بیشتر توجه کنیم تا از این معظل جلوگیری شود.
معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز گفت: باتوجه به اهمیت این بیماری اکنون چند سال است که طرح غربالگری دیابت در روستاها برای افراد بالای ۲۵ و ۳۰ سال که ریز فاکتورهای موجود از قبیل اضافه وزن، سابقه دیابت در خانواده، پرفشاری خون، کم تحرکی و چاقی را دارد در حال انجام است.
دکتر سید احمد هاشمی افزود: پزشکان در خانه های بهداشت نسبت به شناسایی افراد و انجام آزمایش های مربوطه در روستاها اقدام می کنند تا افراد مبتلا شناسایی و سریعتر نسبت به درمان آنها اقدام شود.
وی با اشاره به پایین بودن مصرف میوه و سبزی و نیز تحرک در بین خانواده ها، گفت: متاسفانه این میزان در خراسان شمالی از متوسط کشوری نیز کمتر است.
وی با بیان این که زندگی شهری و بی تحرکی به شیوع این بیماری بیشتر دامن زده است، اظهار کرد: در روستاها ۴/۳ درصد افراد بالای ۲۵ سال به این بیماری مبتلا هستند.
معاون بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز بر پیشگری از این بیماری و تغذیه درست تاکید کرد و افزود: هم اکنون میزان سبوس گیری در استان حدود ۱۷ درصد است درحالی که خود سبوس نان عامل پیشگیری کننده از دیابت است و اگر سبوس گیری کمتر از ۱۰ درصد باشد نان کاملی به مردم ارائه می شود که طی آن میزان ابتلا به دیابت نیز کمتر خواهد شد.
سید احمد هاشمی از آبمیوه های بسته بندی شده نیز به عنوان یکی از عوامل دیابت یاد کرد و گفت: تمایل مردم به سمت شیرین خوری بیشتر شده است که قند بالای آبمیوه ها می تواند عامل بسیار تاثیر گذاری در ابتلا به دیابت باشد.
وی افزود: باید کارخانه ها به سمتی بروند که مقدار قند محصولات آنها کاهش یافته و فرهنگ سازی و آموزش های لازم به منظور کاهش مصرف قند نیز صورت گیرد.
وی دیابت را شامل تیپ یک ویژه کودکان، تیپ دو و تیپ سه دانست که عمده مردم به تیپ دو مبتلا بوده که آنهم به دلیل عدم وجود انسولین در بدن است که با تشخیص به موقع و تزریق انسولین قابل پیشگیری است.
دکتر هاشمی اظهار کرد: نگرانی ما بیشتر از ۹۰ درصد مبتلایان به تیپ دو است که بیشتر در افراد بالای ۳۰ ساله دیده می شود.
وی علامت شایع این بیماری را چاقی دانست که باعث مقاومت بدن به انسولین شده و جذب قند را در سلول ها مختل می کند.
وی اظهار کرد: به همین منظور لازم است افراد چاق نسبت به ورزش و کاهش وزن خود اقدام کنند چراکه خود چاقی عامل مهمی در دیابت بوده و کاهش وزن کمک می کند قند خون بیشتر کنترل شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز از دیابت به عنوان بیماری خاموش یاد کرد و گفت: این بیماری هر ساله بسیاری از افراد را به خود درگیر می کند که در همین راستا توجه بیشتر را در سطح جامعه می طلبد.
دکتر ابراهیم گلمکانی افزود: پیش بینی می شود در این استان نیز بیش از ۵۰ هزار نفر مبتلا به دیابت باشند که بخشی از آنها بخصوص جمعیت روستایی با طرح غربالگری شناسایی شده اند.
وی افزود: به همین منظور در روستاها سیستم فعال غربالگری در حوزه دیابت و فشار خون برای همه افراد بالای ۳۰ سال در حال انجام است تا بعداز شناسایی افراد مبتلا تحت درمان قرار گرفته و آموزش های لازم توسط پزشکان حاضر در روستاها به آنها داده شود.
وی با اشاره به تلاش به منظور فعال کردن مراکز آزمایشگاهی در روستاها گفت: با این وجود نگرانی ما در حوزه روستایی کمتر است چراکه جامعه روستایی هنوز مشکلات فرهنگ جدید شهرنشینی را نیافته و احتمالا شانس وجود دیابت در روستاها کمتر است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود: درحوزه شهری نیز با ایجاد مراکز جامع سلامت شهری به سراغ خانواده های شهری رفته و بیماری های آنها را از قبیل دیابت و فشار خون و دیگر موارد تحت کنترل داریم.
وی تعداد مراکز جامع سلامت شهری در شهرستان بجنورد را پنج مرکز، سه مرکز در شیروان و در آشخانه یک مرکز ذکر کرد و گفت: در سایر شهرستان ها افراد در مراکز درمانی تحت پیشگیری و درمان قرار دارند.
گلمکانی با اشاره به آغاز نظام پایش بیماری ها در سیستم شهری، اظهار کرد: امیدواریم سیستم ارجاع بیماران را نیز در قالب همین طرح توام کرده و در دل پرونده الکترونیک خانواده ها ببریم.
وی با اشاره به تحمیل هزینه های فراوان دیابت به جامعه، گفت: حدود پنج تا ۱۵ درصد هزینه های حوزه سلامت به طور مستقیم برای دیابت هزینه می شود که اگر هزینه های غیر مستقیم نیز به آن اضافه شود این میزان بسیار افزایش می یابد که درهمین راستا باید بیش از این به آن توجه شود.
وی اظهار کرد: تغییر سبک زندگی نسبت به گذشته، کم تحرکی، تغییر ذائقه مردم در افزایش شیوع دیابت بسیار موثر است.
وی تغذیه صحیح و ایجاد تحرک و پویایی را به منظور کاهش ابتلا به دیابت بسیار مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: توصیه می شود هر فرد روزانه از پنج واحد میوه و سبزیجات برخوردار شود که متاسفانه این میزان پایین است.
وی با اشاره به پایین بودن تحرک و ورزش در جامعه شهری، اظهار کرد: باید فرهنگ ورزش و سلامتی را در جامعه ترویج کنیم چراکه از نگاه سلامتی هر فرد ۱۵۰ دقیقه در هفته و ۲۰ دقیقه در روز باید ورزش مفید داشته باشد.
۱۷۴۴/ ۶۰۴۲

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس