تاریخ انتشار: ۱۳ ارد ۱۳۹۵

– سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به افزایش بیش از حد ناخالصی در موادمخدر به ویژه ناخالصی زیاد در ‏تریاک و آن هم از نوع سرب هشدار داد.

به گزارش‌‌‌‌‌به گزارش “گذارنیوز” به نقل از روز دوشنبه ایرنا، پرویز افشار اظهارکرد: افزودن ‏سرب به تریاک بسیار خطرناک است و علاوه بر مسمومیت حاد، باعث افزایش شدید عوارض و حتی مرگ و میر می شود ‏و صدمات جبران‌ناپذیری را متوجه افراد و جامعه می کند.
وی ضمن ابراز نگرانی شدید از افزودن ناخالصی‌های خطرناک و تاسف بابت زیاده‌طلبی و سودجویی ‏سوداگران مرگ و قاچاقچیان موادمخدر افزود: ‏با اتخاذ سیاست منطقی، متوازن و کنترل پیش‌ سازهای مواد محرک به ویژه کنترل پیش ‌سازهای شیشه (مانند ‏پسوافدرین) و همچنین کاهش شدید تولید ترامادول که با همکاری سازمان غذا و داروی وزارت ‏بهداشت صورت گرفت در طول ۶ ماهه گذشته قیمت شیشه به شدت افزایش ‏یافت.
افشار ادامه داد: با این افزایش قیمت پیش بینی می شد، معتادان به سمت مواد سنتی مانند تریاک بروند و این ‏گرایش به صورت محسوس رخ داد و با توجه به افزایش تقاضای تریاک انتظار می رفت قیمت آن افزایش ‏قابل توجهی یابد که متاسفانه قاچاقچیان و توزیع ‌کنندگان مواد با درک این واقعیت و در راستای حفظ بازار خویش ‏با افزودن ناخالصی به ویژه سرب که بسیار سنگین است و افزودن مقدار کمی از آن که وزن مواد را به شدت بالا ‏می‌ برد تلاش دارند تا قیمت تریاک را پائین نگاه دارند و مشتری خویش را حفظ کنند.
به گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر،این مقام مسئول در ستاد خاطرنشان کرد: گزارش های متعدد از بخش‌ های اورژانس و مسمومیت‌ های بیمارستان ‌های سراسر کشور در ‏خصوص مسمومیت با سرب بسیار نگران‌کننده است.
وی گفت: با هماهنگی بعمل آمده با وزارت بهداشت و درمان و مراکز درمانی و همچنین برگزاری ‏جلسه اورژانس با رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و کارشناسان و مدیران مربوطه و مکاتبه فوری با ‏معاون درمان وزارت بهداشت و سایر اعضای کمیته درمان زمینه توزیع سریع و ‏فوری شربت تریاک در تمام مراکز درمانی کشور فراهم شده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، اضافه کرد: مراکز درمانی می‌توانند با قید فوریت ‏سهمیه اضافه درخواست کنند و همچنین بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، ذخیره شربت تریاک و سایر ‏داروهای آگونیست در حد کفایت موجود است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، داروهای آگونیست‎ افیونی، موادی هستند که همانند مواد افیونی طبیعی (تریاک) و نیمه صناعی (هروئین) اثر می‎گذارند.
افشار همچنین از تمام معتادان خواست مطلقا از خرید و مصرف تریاک و موادمخدر از قاچاقچیان ‏خودداری کنند و برای درمان اصولی و منطقی به ویژه درمان با مواد آگونیست به مراکز مجاز درمان در سراسر ‏کشور مراجعه کنند.
وی افزود: مراکز مجاز شامل تمام مراکز سرپایی یا اقامتی دارای مجوز از وزارت بهداشت یا سازمان ‏بهزیستی هستند و بیماران و خانواده‌ ها می ‌توانند از طریق خط ملی مشاوره اعتیاد به شماره ۰۹۶۲۸ نزدیک ترین ‏مرکز درمانی را استعلام و انتخاب کنند.
افشار از تمام پزشکان و درمانگران اعتیاد در سراسر کشور هم خواست نسبت به اجرای طرح ‏، نهایت اهتمام و همکاری را داشته باشند؛ ضمن اینکه در صورت ضرورت، شربت تریاک و داروهای آگونیست در بسته خدمتی کاهش ‏آسیب مانند مراکز ‏DIC‏ نیز قرار خواهد گرفت.
افشار همچنین از همه رسانه‌های دیداری و شنیداری، سایت‌ها و فضای مجازی ‏خواست در این زمینه اطلاع‌‌ رسانی کنند و سوء مصرف‌ کنندگان را نسبت به عوارض مرگبار ناخالصی‌ ها آگاه ‏کنند.
وی به مراکز درمانی سراسر کشور هم تاکید کرد که با اطلاع‌رسانی چهره به چهره و نصب ‏اطلاعیه نسبت به افزایش بی‌ رویه ناخالصی و مواد مضری که قاچاقچیان به موادمخدر می ‌افزایند، اطلاع‌ رسانی ‏کنند.
براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر یک میلیون و ۳۲۵ هزار مصرف کننده موادمخدر در کشور بسر می بند که متاسفانه میزان مصرف موادمخدر صنعتی در کشور به ۲۶ درصد کل مصرف کنندگان رسیده است.
اجتمام**۷۲۶۸**۱۷۷۶

برچسب ها:
نظرات شما
  1. با سلام و عرض ادب مسئول محترم وزارت بهداشت ودرما ن ۵۵ ساله هستم ۲۸ سال است تریاک با وافورمیکشم روزی ۸ گرم صبح و بعداز ظهر همین امروز(۱۳۹۵/۲/۱۹) از طریق تلویزیون فهمیدم داخل تریاک سرب میزنند و من چندروزی است که زیر نا فم کمی درد میکند لطفا راهنمائی بفرمائید و درخواستی هم از مسئولین دارم نمی شود به ما که نمی توانیم ترک کنیم تریاک سالم سهمیه بدهند با تشکر وقدردانی

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس