تاریخ انتشار: ۱۳ ارد ۱۳۹۵

– سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به افزایش بیش از حد ناخالصی در موادمخدر به ویژه ناخالصی زیاد در ‏تریاک و آن هم از نوع سرب هشدار داد.

به گزارش‌‌‌‌‌به گزارش “گذارنیوز” به نقل از روز دوشنبه ایرنا، پرویز افشار اظهارکرد: افزودن ‏سرب به تریاک بسیار خطرناک است و علاوه بر مسمومیت حاد، باعث افزایش شدید عوارض و حتی مرگ و میر می شود ‏و صدمات جبران‌ناپذیری را متوجه افراد و جامعه می کند.
وی ضمن ابراز نگرانی شدید از افزودن ناخالصی‌های خطرناک و تاسف بابت زیاده‌طلبی و سودجویی ‏سوداگران مرگ و قاچاقچیان موادمخدر افزود: ‏با اتخاذ سیاست منطقی، متوازن و کنترل پیش‌ سازهای مواد محرک به ویژه کنترل پیش ‌سازهای شیشه (مانند ‏پسوافدرین) و همچنین کاهش شدید تولید ترامادول که با همکاری سازمان غذا و داروی وزارت ‏بهداشت صورت گرفت در طول ۶ ماهه گذشته قیمت شیشه به شدت افزایش ‏یافت.
افشار ادامه داد: با این افزایش قیمت پیش بینی می شد، معتادان به سمت مواد سنتی مانند تریاک بروند و این ‏گرایش به صورت محسوس رخ داد و با توجه به افزایش تقاضای تریاک انتظار می رفت قیمت آن افزایش ‏قابل توجهی یابد که متاسفانه قاچاقچیان و توزیع ‌کنندگان مواد با درک این واقعیت و در راستای حفظ بازار خویش ‏با افزودن ناخالصی به ویژه سرب که بسیار سنگین است و افزودن مقدار کمی از آن که وزن مواد را به شدت بالا ‏می‌ برد تلاش دارند تا قیمت تریاک را پائین نگاه دارند و مشتری خویش را حفظ کنند.
به گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر،این مقام مسئول در ستاد خاطرنشان کرد: گزارش های متعدد از بخش‌ های اورژانس و مسمومیت‌ های بیمارستان ‌های سراسر کشور در ‏خصوص مسمومیت با سرب بسیار نگران‌کننده است.
وی گفت: با هماهنگی بعمل آمده با وزارت بهداشت و درمان و مراکز درمانی و همچنین برگزاری ‏جلسه اورژانس با رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و کارشناسان و مدیران مربوطه و مکاتبه فوری با ‏معاون درمان وزارت بهداشت و سایر اعضای کمیته درمان زمینه توزیع سریع و ‏فوری شربت تریاک در تمام مراکز درمانی کشور فراهم شده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، اضافه کرد: مراکز درمانی می‌توانند با قید فوریت ‏سهمیه اضافه درخواست کنند و همچنین بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، ذخیره شربت تریاک و سایر ‏داروهای آگونیست در حد کفایت موجود است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، داروهای آگونیست‎ افیونی، موادی هستند که همانند مواد افیونی طبیعی (تریاک) و نیمه صناعی (هروئین) اثر می‎گذارند.
افشار همچنین از تمام معتادان خواست مطلقا از خرید و مصرف تریاک و موادمخدر از قاچاقچیان ‏خودداری کنند و برای درمان اصولی و منطقی به ویژه درمان با مواد آگونیست به مراکز مجاز درمان در سراسر ‏کشور مراجعه کنند.
وی افزود: مراکز مجاز شامل تمام مراکز سرپایی یا اقامتی دارای مجوز از وزارت بهداشت یا سازمان ‏بهزیستی هستند و بیماران و خانواده‌ ها می ‌توانند از طریق خط ملی مشاوره اعتیاد به شماره ۰۹۶۲۸ نزدیک ترین ‏مرکز درمانی را استعلام و انتخاب کنند.
افشار از تمام پزشکان و درمانگران اعتیاد در سراسر کشور هم خواست نسبت به اجرای طرح ‏، نهایت اهتمام و همکاری را داشته باشند؛ ضمن اینکه در صورت ضرورت، شربت تریاک و داروهای آگونیست در بسته خدمتی کاهش ‏آسیب مانند مراکز ‏DIC‏ نیز قرار خواهد گرفت.
افشار همچنین از همه رسانه‌های دیداری و شنیداری، سایت‌ها و فضای مجازی ‏خواست در این زمینه اطلاع‌‌ رسانی کنند و سوء مصرف‌ کنندگان را نسبت به عوارض مرگبار ناخالصی‌ ها آگاه ‏کنند.
وی به مراکز درمانی سراسر کشور هم تاکید کرد که با اطلاع‌رسانی چهره به چهره و نصب ‏اطلاعیه نسبت به افزایش بی‌ رویه ناخالصی و مواد مضری که قاچاقچیان به موادمخدر می ‌افزایند، اطلاع‌ رسانی ‏کنند.
براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر یک میلیون و ۳۲۵ هزار مصرف کننده موادمخدر در کشور بسر می بند که متاسفانه میزان مصرف موادمخدر صنعتی در کشور به ۲۶ درصد کل مصرف کنندگان رسیده است.
اجتمام**۷۲۶۸**۱۷۷۶

۰۰

برچسب ها:
نظرات شما
  1. با سلام و عرض ادب مسئول محترم وزارت بهداشت ودرما ن ۵۵ ساله هستم ۲۸ سال است تریاک با وافورمیکشم روزی ۸ گرم صبح و بعداز ظهر همین امروز(۱۳۹۵/۲/۱۹) از طریق تلویزیون فهمیدم داخل تریاک سرب میزنند و من چندروزی است که زیر نا فم کمی درد میکند لطفا راهنمائی بفرمائید و درخواستی هم از مسئولین دارم نمی شود به ما که نمی توانیم ترک کنیم تریاک سالم سهمیه بدهند با تشکر وقدردانی

    ۰

    ۰

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس