تاریخ انتشار: ۱۲ اسف ۱۳۹۴

مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی ایران گفت: شرکت های اروپایی و آسیایی و نیز دو شرکت سازنده آمریکایی جهت سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی، اعلام آمادگی کردند اما هنوز تفاهم نامه ای به صورت قطعی به امضا نرسیده است.

به گزارش “گذارنیوز”  مرضیه شاه دایی مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی ایران در حاشیه ششمین جشنواره جایزه تعالی پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شرکت ملی پتروشیمی در طی مشخص شدن و استراتژی ماموریت ویژه ای را با توجه به شرایط پسابرجام جهت تحقق اهداف خود در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود:به همین منظور برنامه های ویژه ای را جهت تکمیل طرح های نیمه کاره انجام داده ایم به طوری که برای توسعه آنها به دنبال جذب سرمایه گذاری و انتقال تکنولوژی هستیم تابتوانیم طرح های نیمه تمام را به اتمام برسانیم.
مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی ایران گفت: همچنین طرحهایی که دارای ظرفیت نفت هستند جهت تکمیل کورات و تکنولوژی برنامه ای رابرای ارتقای بهره وری انجام میدهیم.
شاه دایی تصریح کرد: بسیاری از طرح های ما به دلیل مشکلات و تحریمها نتوانستند از تکنولوژی به روز استفاده نمایند اما با اجرایی شدن برجام زمینه برای انتقال تکنولوژی و جذب سرمایه گذاری های خارجی فراهم شده تا بتوانیم عقب ماندگی های گذشته را جبران کنیم در این زمینه شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیش قدم بوده است.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تاکید کرد: جهت تامین خوراک صنایع پایین دستی طرح هایی را در دست اجرا داریم چرا که این صنایع پایین دستی دارای ظرفیت های اشتغال زایی وارزآوری بیشتر است که به دلیل تحریم ها نتوانسته بودند لایسنس مورد نظر را جذب کنند به همین منظور با شرکتهای خارجی مذاکراتی را انجام داده ایم.
وی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه شرکت های اروپایی و آسیایی به ایران مراجعه کردند در جهت سرمایه گذاری افزود: شرکت های اروپایی و آسیایی به ایران مراجعه کردند جهت سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی، اما هنوز تفاهم نامه ای به صورت قطعی به امضا نرسیده است اما آنها علاقه مند هستند که در صنعت سرمایه گذاری کنند.
وی تصریح کرد: دو شرکت سازنده امریکایی به ایران مراجعه کردند تا در زمینه فروش محصولات با آنها همکاری کنند.
شاهدایی گفت: اکثر هلدینگ ها وشرکت های ما مجری طرح ها هستند و در حال حاضر مذاکره باشرکت های خارجی صورت گرفته وبه زودی تفاهم نامه های ان اجرایی میشود
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در خصوص هاب های پتروشیمی اظهارداشت: ایجاد زیر ساخت ها برای صنعت پتروشیمی بیشتر در منطقه ماهشهر و عسلویه بوده است به طوریکه چند طرح تکمیلی برای ایجاد هاب  جدید در دستور کار داریم به همین منظور توسعه منطقه ویژه فاز دو ماهشهر را در دست اجرا داریم.
وی گفت: نرخ خوراک پتروشیمی از اول سال ۹۵ اجرایی میشود و نرخ برای ده سال با یک فرمول مشخص برای سرمایه گذاران تعیین شده است اما در این میان بخش خصوصی رضایت کامل از نرخ اعلام شده ندارند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس