تاریخ انتشار: ۱۱ ارد ۱۳۹۵

هنوز نمی‌دانیم او را باید «سردار» خطاب کرد یا «دکتر»، با این همه، آقای رضایی در مصاحبه‌‌ای که اخیرا انجام داده، جمله‌ای را بیان می‌کند که می‌توان گفت «مبنایی است برای بازگشت دوباره او به سیاست و عصر انتخابات».

به گزارش “گذارنیوز” «آقا محسن» عزیز در چهار انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی شرکت کرده است.در انتخابات ۸۴ با وجود آنکه محکم گفته بود هیچ چیز امکان ندارد که مانع کناره گیری او شود، استعفا داد. او در انتخابات ۸۸  و ۹۲ تلاش کرد تا رای توده‌های مردم را کسب کند اما در این کار موفق نبود. جمله ای که او در گفت وگو با ایسنا بر زبان می آورد را می‌توان از جنس وعده‌های انتخاباتی ارزیابی کرد. آیا دکتر سال قبل و سردار حال حاضر، قصد دارد تا بار دیگر بخت خود را در صندوق رای خرداد ۹۶ هم بیازماید؟
سردار رضایی می‌گوید: «به نظر من، دولت می‌تواند با مصوبه مجلس، سال آینده به دهک‌های مصوب تا ۱۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت کند.» منظور سردار رضایی مصوبه ای که در آن مجلس دولت را موظف می‌کند تا بخشی از یارانه بگیران را حذف کند. اعضای دولت معتقدند حذف ۲۴ میلیون نفر از یارانه‌بگیران صحیح نیست. اما نکته اینجاست که با چه معیاری ایشان «وعده» یارانه صدهزارتومانی می‌دهد؟
آیا آقامحسن بار دیگر احساس تکلیف خواهد کرد؟
 تمایل سردار به حضور در انتخابات سال آینده را از این بخش از اظهاراتش می‌توان دریافت: «ورود به بحث انتخابات ریاست‌جمهوری از الان، هم می‌تواند زود به حساب بیاید و هم به موقع، زود بودن آن به دلیل این است که خلاف قوانین کشور به حساب می‌آید چون انتخابات و تبلیغات باید در دوره زمانی خودش صورت گیرد و قواعدی دارد. اما به موقع هم می‌تواند باشد چون معمولا در انتخاب رئیس جمهور باید فرصت کافی به مردم داده شود تا از کاندیداها شناخت پیدا کنند که البته این نقص قانون به حساب می‌آید و قوانین باید به گونه‌ای اصلاح شود که مردم به اندازه‌ی کافی فرصت آشنایی با دیدگاه ها و سیاست‌های کاندیداها را داشته باشند. بستگی دارد به این مساله با چه نگاهی وارد شویم.»   لذا از آنجا که ورود به بحث انتخابات از نظر ایشان خوب است (چون به مردم فرصت انتخاب می‌دهد) اما زود است (چون قانون آن را منع کرده) او از ترفند یک «وعده» استفاده کرده و مبنای یارانه صدهزارتومانی را از حالا به مردم می‌دهد. وعده‌ای که پیش از این نیز داده بود.
وعده‌های انتخاباتی
باب پرداخت پول نقدی به کل مردم ایران را مهدی کروبی از انتخابات سال ۸۴ بنا نهاد. آنجا که گفت به هر ایرانی ۵۰ هزار تومان خواهد داد. کروبی اما بعدها گفت که این وعده مربوط به انتخابات ۸۴ بود و در سال ۸۸ وعده را ۷۰ هزار تومان برای هر ایرانی بالا برد و طرحش را نیز منتشر کرد.
در طرف دیگر محمود احمدی‌نژاد قرار داشت (و هنوز هم در این عرصه حضور دارد). او در مرحله اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌های قصد داشت با حذف دهک‌های بالا، یارانه‌ها را افزایش دهد و در مقابل نرخ حامل های انرژی (از جمله بنزین) را به پنج‌برابر افزایش دهد. اقدامی که مجلس جلوی آن را گرفت و لاریجانی از آن با تعبیر سیاست «رابین‌هودی» در یک کنفرانس خبری یاد کرد. اخیرا نیز شنیده شده او قرار است با وعده یارانه ۲۵۰ هزار تومانی پا به عرصه انتخابات بگذارد.
کار به جایی رسید که شهرام جزایری هم وعده یارانه نقدی داد و گفت که می‌تواند به هر ایرانی ماهانه دو و نیم میلیون تومان پرداخت کند. بعد از آن بود که محسن رضایی نیز به صرافت افتاد تا از این قافله عقب نماند.
سردار بعد از انتقاداتی که به وی درباره این وعده بیان شد در صفحه اینستاگرام خود متنی منتشر کرد که مدعی بود دولت می‌تواند با توجه به مصوبه مجلس و حذف سه دهک بالا به سایر افراد یارانه صدهزار تومانی پرداخت کند. محسن رضایی در سال ۹۲ در سوسنگرد گفته بود: «به کشاورزان یارانه سبز می‌دهم، یارانه‌ها را به ۱۰۰ و ۱۰ هزار تومان افزایش  و ۲۲ میلیون تومان بابت تهیه جهیزیه به زوج‌های جوان می‌دهم.»(فارس، ۱۸/۳/۹۲).

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس