تاریخ انتشار: ۰۹ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از اجرای بسته پایه خدمات سلامت کارکنان دولت و ارزیابی سالانه بالینی و آزمایشگاهی کارمندان خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر احمد کوشا گفت: با توجه به این که پایه بیماری‌های مزمن همچون سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های تنفسی، سکته ها […]

[ad_1]

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از اجرای بسته پایه خدمات سلامت کارکنان دولت و ارزیابی سالانه بالینی و آزمایشگاهی کارمندان خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد کوشا گفت: با توجه به این که پایه بیماری‌های مزمن همچون سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های تنفسی، سکته ها و دیابت از کودکی گذاشته می‌شود و این بیماری ها زمانی بروز می کنند که کار از کار گذشته است، باید با اقدامات مراقبتی نظام‌مند، مستمر و طولانی مدت در مرحله نخست افرادی که در معرض خطر هستند، شناسایی شوند و در مرحله بعد مراقبت‌های مستمر از آنان به عمل آید.

وی افزود: بخش عظیمی از افراد در شهرها در محیط‌های شغلی هستند و فرصت این که در زمان کار به مراکز بهداشتی ودرمانی مراجعه کنند را ندارند. لذا نظام بهداشتی از خیلی وقت پیش تلاش داشته است که این افراد را به نوعی تحت پوشش مراقبت‌های سلامتی قرار دهد.

وی افزود: در برنامه سلامت کارکنان که با پیگیری معاونت بهداشت تدوین آن نهایی شده است تمام کارگران و کارمندان طی یک برنامه مشخص هم مورد معاینه پزشکی قرار می گیرند و هم آزمایشات لازم در مورد آنها انجام می شود.

وی بیان داشت: این برنامه از مدت ها پیش برای کارگران در حال اجراست، ولی متاسفانه با وجود قوانین لازم برنامه ای برای کارکنان دولت تا به حال اجرا نشده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر ادامه داد: پیرو مصوبه اسفندماه ۹۴ شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور که با حضور رییس جمهور برگزار شد، مقرر شد برنامه عملیاتی بهبود وضعیت سلامت کارکنان بر اساس بسته پایه خدمات سلامت کارکنان دولت توسط دستگاه‌های اجرایی تدوین و اجرا شود. بر اساس این مصوبه وزارت بهداشت موظف شده بود بسته پایه خدمات سلامت کارکنان را تدوین کند و دستگاه‌های اجرایی نیز موظف به اجرای آن شدند.

وی گفت: این برنامه در دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر تدوین شده و مراحل پایانی خود را می‌گذراند و بر اساس آن تمام کارکنان دولت سالانه مورد ارزیابی بالینی و آزمایشگاهی سلامت قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: در این برنامه کارکنان ارزیابی خطر ۱۰ ساله سکته‌های قلبی و مغزی کشنده و غیرکشنده می‌شوند. یعنی بر اساس نتایج آزمایشات قند و کلسترول خون و سایر فاکتورهای خطر مثل فشار خون، سیگاری بودن یا نبودن، میزان سن، درصد احتمال خطر ۱۰ ساله آنها برآورد خواهد شد و بر اساس درصد حاصله اقدامات پیشگیرانه انجام می‌شود.

کوشا بیان داشت: خیلی از این افراد ممکن است به دلیل این که علائمی در آنها نیست، متوجه خطرات بیماری‌ها در خود نشده باشند، ولی در طی این برنامه این احتمال‌ها مطرح و اقدامات پیشگیرانه انجام می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی افزود: تشخیص زودرس سه سرطان مهم روده بزرگ در هر دو جنس و سرطان پستان و دهانه رحم در زنان نیز بخش دیگری از این برنامه خواهد بود.

وی اظهار داشت: به همراه این دو برنامه اقدامات آموزشی لازم در جهت مشکلات اجتماعی و رفتاری به تمام کارکنان ارائه می‌شود که از آن جمله می‌توان به خودمراقبتی، مهارت‌های اجتماعی، فرزندپروری، اچ آی وی و ایدز اشاره کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: مقرر است فاز اول این برنامه به صورت آزمایشی در حوزه وزارت بهداشت اجرایی شود و از اوایل پاییز ۹۵ به تدریج در تمام ادارات آغاز شود.

وی افزود: در فازهای بعدی برنامه مسایل ارگونومیک و سایر مقتضیات سلامتی جزو برنامه‌های سلامت کارکنان قرار می‌گیرد. همچنین در صورت مشاهده خطر بیماری در کارکنان، مراقبت‌ها دائمی می‌شوند تا ریسک خطر در افراد کاهش یابد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس