تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] اجرای طرح مقابله با لوازم خانگی و داروی قاچاق از امروز آغاز شد. این طرح که برای برخورد با ورود و فروش غیرمجاز کالا از جمله کالاهای لوازم خانگی و دارو در نظر گرفته شده، با هدف رفع موانع برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی شکل گرفته است. اما سازو کار این طرح به […]

[ad_1]


اجرای طرح مقابله با لوازم خانگی و داروی قاچاق از امروز آغاز شد. این طرح که برای برخورد با ورود و فروش غیرمجاز کالا از جمله کالاهای لوازم خانگی و دارو در نظر گرفته شده، با هدف رفع موانع برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی شکل گرفته است. اما سازو کار این طرح به چگونه است؟ آیا می‌تواند آثار نامناسب قاچاق کالا بر اقتصاد را کمرنگ کند؟

به گزارش اقتصادنیوز، اجرای طرح مقابله با لوازم خانگی و داروی قاچاق از امروز آغاز شد. این طرح که برای برخورد با ورود و فروش غیرمجاز کالا از جمله کالاهای لوازم خانگی و دارو در نظر گرفته شده، با هدف رفع موانع برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی شکل گرفته است. اما سازو کار این طرح به چگونه است؟ آیا می‌تواند نقش و آثار نامناسب قاچاق کالا را بر اقتصاد کشور کمرنگ کند؟ گفته می‌شود در این طرح که به همکاری ارگان‌هایی نظیر اتحادیه‌ها، صنوف، نیروی انتظامی و… اجرا می‌شود، آموز‌ش‌های لازم به عرضه‌کنندگان این محصولات داده می‌شود و بعد از مدتی در صورت انجام تخلف با آنها برخوردی قاطعانه صورت می‌گیرد.

محمد طحان‌پور در رابطه با اجرای این طرح به ایسنا گفته است: این طرح دائمی است و قرار نیست به صورت مقطعی مدنظر قرار گیرد. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در رابطه با ساز و کار اجرای آن نیز، بیان کرده است: در مورد اجرای این طرح به مشکلاتی برخورد کرده‌ایم که در مورد کالاهای بدون فاکتور است که نمی‌توان در خصوص قاچاق یا غیرقاچاق بودن آن‌ها به صراحت اعلام موضع کرد. در برخی فروشگاه‌ها کالاهایی وجود دارد که فاکتور ندارند، بنابراین به فروشندگان آنها ۱۵ روز فرصت داده‌ایم تا به منظور تهیه فاکتور از بنکداران اقدام کنند؛ چرا که در غیر این صورت کالای‌ آنها جمع‌آوری خواهد شد. در صورتی هم که بنکدار حاضر به ارائه فاکتور به فروشنده نشود واحدهای صنفی می‌توانند بلافاصله این مساله را به اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اطلاع دهند تا در این زمینه اقدامات قانونی در دستور کار قرار گیرد.

محمد‌حسن سرابیان نیز درباره این موضوع گفته است: طرح از امروز اجرا می‌شود اما گشت تعزیرات با همراهی نیروی انتظامی و کارشناسان اصناف، از شنبه هفته آینده در مراکز عرضه این محصولات حضور پیدا می‌کند.

آن‌گونه که خبرگزاری صدا و سیما در گزارش خود آورده، رییس مرکز گشت‌های سازمان تعزیرات بیان کرده است: بنای ما در ابتدای اجرای این طرح به هیچ وجه مقابله و بگیر و ببند نیست و براساس اطلاع‌رسانی که از چندی پیش شده است بنا داریم چند هفته‌ای به کار آموزش بپردازیم.

اثرات اجرای طرح مقابله با کالای قاچاق بر قیمت‌ها

اما در این میان موضوع گرانی کالاها مطرح می‌شود، از آنجا که کارشناسان نظرات متفاوتی را ارائه کرده‌اند، آیا درست است با اجرای این طرح قیمت این کالاها در بازار افزایش پیدا می‌کند؟

 محمد طحان‌پور در این باره گفته است: قرار نیست قیمت لوازم خانگی پس از اجرای این طرح افزایش یابد. برخی معتقد بودند که اگر جلوی قاچاق گرفته شود با توجه به کم شدن میزان کالاهای موجود در سطح بازار احتمال گرانی از سوی برخی شرکت‌ها وجود دارد اما باید اعلام کنیم که با چنین مساله‌ای برخورد می‌کنیم و در صورت گرانی قیمت کالاها اتحادیه اولین شاکی نسبت به این مساله خواهد بود. به هرحال در حالی که بسیاری از کارشناسان و افراد جامعه از بابت افزایش قیمت‌ها در بازار نگرانند اما بسیاری از فروشندگان در این زمینه اظهار کرده‌اند با برخورد با کالاهای قاچاق، قیمت‌ها در بازار با ثبات همراه می‌شود.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس