تاریخ انتشار: ۲۵ مرد ۱۳۹۵

مدیرملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران از آغاز مرحله اجرایی فاز سوم پروژه همکاری جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه در استقرار کشاورزی پایدار خبر داد. به گزارش ایسنا، محسن سلیمانی روزبهانی دراین باره اظهار کرد: نشستی به منظور معارفه و انجام هماهنگی فاز سوم پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع […]مدیرملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران از آغاز مرحله اجرایی فاز سوم پروژه همکاری جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه در استقرار کشاورزی پایدار خبر داد.

به گزارش ایسنا، محسن سلیمانی روزبهانی دراین باره اظهار کرد: نشستی به منظور معارفه و انجام هماهنگی فاز سوم پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار در تبریز و با حضور نمایندگان ادارات کل محیط زیست، سازمان­‌های جهادکشاورزی، آب منطقه‌ای و تیم پایش، شرکت‌­های مجری آذربایجان غربی و شرقی برگزار شد.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران افزود: برنامه‌ریزی منظم برای اقدامات اجرایی و استفاده از درس آموخته­‌های دو فاز پیشین پروژه دراین نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محسن سلیمانی روزبهانی تاکید کرد: تغییر در بینش، دانش و رفتار حرفه‌ای بهره‌برداران برای مشارکت آگاهانه و پایدار فرآیند احیای دریاچه ارومیه در قالب مدیریت مزارع- باغات و اصول حفاظت از محیط زیست، مشارکت گروه‌های متنوع اجتماعی و جوامع محلی، سمن‌ها و تداوم این مشارکت در تمامی مراحل برنامه‌ریزی صورت پذیرد.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران  ضمن اشاره به مشارکت جوامع محلی در فرآیند تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی اجرایی، توانمند شدن بهره‌برداران در تطبیق دانش بومی با یافته‌های علمی در مدیریت مزرعه را از جمله دستاوردهای اجرایی دو سال نخست این طرح برشمرد. 

وی اظهار کرد: احیای دریاچه ارومیه مستلزم تلاش همگانی هست و مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار یکی از بخش­‌های مهم در این فرآیند است که تنها با فعال شدن سایر بخش­‌های مدیریت و اجرایی مانند مدیریت صحیح منابع آب و الگوهای کشاورزی کارآمد می‌شود.  

فتحی، رئیس برنامه‌ریزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این نشست  از اهمیت توجه به موضوع کشاورزی پایدار در راستای توسعه پایدار و لزوم اجرای آن در قالب پروژه فوق جهت احیای دریاجه ارومیه پرداخت و از اقدامات اجرایی و فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته درطول اجرای پروژه قدردانی کرده و رضایت خویش را ابراز داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام )،  فاز اول پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار با تحت پوشش قرار دادن حدود ۳۰٫۰۰۰ هکتار از اراضی ۱۳۰۰۰ بهره بردار در ۴۱ روستای واقع در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و با حمایت مالی دولت ژاپن در سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد. در فاز دوم اجرایی تعداد روستاها با ایجاد ۲۲ سایت جدید و ۱۲ روستای اقماری به ۷۵ روستا و با هدف کلی کاهش مصرف آب و افزایش درآمد کشاورزان از طریق الگو سازی در زمینه مشارکت جوامع محلی در فرآیند احیای دریاچه افزایش یافته است. در فاز سوم پروژه فوق تعداد کل روستاهای تحت پوشش به ۹۰ روستا خواهد رسید.

انتهای پیاممنبع:ایسنا

۰۰

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس