تاریخ انتشار: ۲۹ ارد ۱۳۹۵

– بادهای ۱۲۰موسمی روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال سیستان و بلوچستان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز این پدیده در اوایل تابستان مردم شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا، روزهای گرم و آفتابی اواخر بهار در سیستان به همراه نسیم خوشی که از هامون می وزد خاموشی قبل از توفانهای ۱۲۰ روزه این منطقه است که گاه شعاع دید را به ۶ متر کاهش می دهد.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها بصورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی گاه با وزش شدید بادهای ۱۲۰ روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
بادهای ۱۲۰ روزه در زمان گذشته که تالاب بین المللی هامون پر آب بوده همچون خنک کننده ای طبیعی عمل می کرده اما با خشکی هامون اینک خاک های بستر آن را به اطراف منتشر می کند و سبب شده تا منطقه سیستان رتبه نخست بیماری سل را در کشور بدست آورد و از سوی سازمان جهانی بهداشت نیز به عنوان آلوده ترین شهر دنیا معرفی شود.
این بادها همچنین سبب جابجایی شن های روان که همچون کوه های عظیمی در بسیاری از مناطق سیستان قرار دارند می شود.
گرچه در گذشته برای تثبیت شن های روان مالچ پاشی انجام شده اما اینک با گذشت زمان و عبور حیوانات، این مالچ ها اثر خود را از دست داده اند.
بادهای ۱۲۰ روزه در شرایط کنونی منطقه سیستان نوعی مخاطره محسوب می شود و با توجه به اینکه گرد و خاک بسیاری را در هوا منتشر می کند سازمان جهانی بهداشت زابل را آلوده ترین شهر دنیا اعلام کرده که البته به گفته معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست این اعلام بر اساس آمار سال ۲۰۱۲ بوده است.
اما در صورتی که برنامه ریزی خاصی برای کنترل باد و گرمای این منطقه وجود داشته باشد می توان از شرایط شکننده کنونی بهترین استفاده را کرد و منطقه سیستان به قطب تولید انرژی های پاک و نو تبدیل شود.
تنها توربین بادی این منطقه در شهرستان هامون در سنوات قبل بیشترین میزان راندمان را در کل کشور داشته است بنابراین موضوع بادهای ۱۲۰ روزه باید بصورت جدی پیگیری شود.
**آغاز بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان
بر اساس نامه ارسالی روز سه شنبه هواشناسی سیستان و بلوچستان به استاندار این استان که رونوشت آن نیز به ایرنا مرکز زاهدان ارسال شده است، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اعلام کرد: بر اساس آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی و با شروع بادهای ۱۲۰ روزه در منطقه سیستان از فردا /چهارشنبه/ تا اواسط هفته آینده در شمال استان وزش باد نسبتا شدید رخ خواهد داد.
محمدرضا امیر مرادی ادامه داد: چهارشنبه وزش باد شدیدتر بوده و در برخی نقاط شمال استان سبب ایجاد گرد و خاک و کاهش شعاع دید و کیفیت هوا می شود.
وی افزود: وزش این بادها سبب کاهش دمای هوای شهرهای منطقه سیستان تا پنج درجه سانتی گراد می شود.
وی تصریح کرد: شدت باد از روز پنجشنبه تا شنبه کاهش خواهد یافت اما وزش آن باشدت کمتر در ساعات اولیه روز تداوم خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده سرعت وزش باد افزایش خواهد یافت و در نواحی شمالی و مرکزی استان مجددا پدیده گرد و خاک و کاهش نسبی دما انتظار می رود.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده و همه ساله با بادهای موسمی ۱۲۰ روزه که به سبب خشکسالی ۱۸ سال گذشته به ۱۶۰ تا ۱۸۰ روز در سال افزایش پیدا کرده با مشکلات متعدد رو به رو است و برخی روزها شدت گردوغبار به ۲۰ برابر حد استاندارد می رسد.
۷۳۱۱ / ۶۰۸۱

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس