تاریخ انتشار: ۱۷ فرو ۱۳۹۵

فاش شدن جزئیات اطلاعات مرتبط با ۴۰ سال فعالیت شرکت حقوقی “مواسک فونسکا” نشان می دهد که چهره های سرشناسی در منطقه در پاناما از طریق این شرکت مهاملات غیر قانونی خود را انجام می دادند و میلیاردها دلار را مخفی کرده بودند.

به گزارش “گذارنیوز” در میان ۱۴۰ شخصیت سیاسی که نام شان فاش شده و ۱۲ نفراز آنان از رهبران فعلی یا پیشین دولت ها بوده اند می توان به نام رهبران و همکاران نزدیک و اعضای خانواده در جهان عرب از جمله در قطر، امارات، عربستان سعودی، عراق، اردن، سوریه، مصر و مراکش اشاره کرد.
به گزارش “گذارنیوز” ، از جمله رهبرانی که متهم به معاملات مالی پنهانی و استفاده غیر قانونی از اوراق بهادار و وام ها و حساب های بانکی در جزیره پاناما شده اند می توان به افراد ذیل اشاره کرد:
شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر قطر
او در سال ۲۰۰۲ میلفادی شکرتی را خریداری و ثبت کرده بود که در جزایر ویرجین بریتانیا بوده است و سه شرکت دیگر را نیز در جزایر باهاماس ثبت کرده بود. از طریق این شرکت ها که به “اچ بی جی” مشهور هستند و ارزشی ۷ میلیارد دلاری دارند او توانست بود ثروتی ۳۰۰ میلیون دلاری را کسب و جابجا کند. در سال ۲۰۱۱ میلادی این شرکت چند شرکت دیگر را در پاناما خریداری کرده بود.
شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، حاکم امارات
او دست کم ۳۰ شرکت در جزایر ویرجین بریتانیا از طریق موساک فونسکا خریداری کرده بود و از طریق این شرکت ها ثروتی ۱٫۷ میلیارد  دلاری را کسب کرده بود که از آن برای کنترل شرکت ها و املاک مختلف در مناطق مجلل لندن از جمله کنزینگتون استفاده کرده است. هم چنین اسناد و مدارک نشان می دهند که وام های دریافت  شده از طریق بانک ابوظبی و بانک سلطنتی اسکاتلند ارائه شده بودند.
ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی
او در سال ۲۰۰۹ میلادی وامی ۳۴ میلیون دلاری را برای خرید خانه های لوکس در لندن در قالب وام دریافت کرده بود. نقش پادشاه در اسناد مشخص نشده اما گفته شده که افراد مرتبط با او این کار را انجام داده اند.
ایاد علاوی سیاستمدار عراقی
در اسناد آمده است که او دست کم یک شرکت ثبت شده در پاناما برای مدیریت اموال خود در لندن داشته است. طبق اسناد منتشر شده علاوی قبل از نخست وزیری در سال ۲۰۰۴ میلادی و پس از حمله امریکا علیه عراق یکی از سهام داران صندوق بین المللی پول بود. در آوریل سال ۲۰۱۳ اسناد منشر شده نشان داد که ارزش شرکت خریداری شده او ۱٫۵ میلیون دلار بوده است.
علی ابوراغب نخست وزیر سابق اردن
او نیز در جریاز ویرجین بریتانیا چند شرکت ثبت شده داشته است که متعلق به پسرش بوده اند. او هم چنین با عنوان سرمایه گذاری با مسئولیت محدود یک حساب بانکی برای خود و همسرش در ژنو سوئیس افتتاح کرده بود. او در فاصله سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ میلادی نخست وزیر اردن بود. اسناد نشان می دهند که تا دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی پسران او با او در زمینه شرکت ها همکاری نزدیک داشتند.
رامی مخلوف پسر دایی بشار اسد
او موسس سیریاتل است و ۷۳ درصد از سهام شرکت مخابراتی مذکور را در اختیار داشته است. در استاد تازه اشاره شده که او نیز شرکت های ثبت شده ای را در جزایر ویرجین بریتانیا داشته است. اسناد نشان دهنده آن است که مخلوف و برادرش از حساب های بانکی در ژنو استفقاده می کردند.
علا مبارک فرزند ارشد حسنی مبارک
او نیز در جزایر ویرجین شرکت های ثبت شده داشته است. زمانی که پدرش در سال ۲۰۱۱ میلادی بازداشت شد مقام های جزایر ویرجین بریتانیا از موساک فونسکا خواستند تا سهام و دارایی های او در شرکت پان ورلد را مسدود کنند و این کار براساس قانون اتحادیه اروپا انجام شد. علاء در آن زمان از سوی آن شرکت حقوقی در پاناما به دلیل آن که مشتری پرخطر شناخته شد در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۳۷٫۵۰۰ دلار جریمه مجازات شد.
منیر مجیدی منشی محصوص پادشاه مراکش
منیر مجیدی منشی خصوصی محمد ششم پادشاه مراکش نیز نامش در این اسناد فاش شده دیده می شود. او چند میلیون دلار معامله از طریق یک شرکت ثبت شده در ویرجین بریتانیا انجام داده است و یک ماشین لوکس استفاده شده توسط پادشاه آن کشور را خریداری کرده است. هم چنین اسناد نشان می دهند که آپارتمان های گران قیمتی نیز در پاریس توسط او خریداری شده اند. اسناد نشان می دهند که در سال ۲۰۰۳ میلادی او از طریق شرکتی ثبت شده در لوکزامبورگ وامی ۴۲ میلیون دلاری را گرفته بود تا به نوسازی و خرید آپارتمان لوکس در پاریس بپردازد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس