تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۵

استان اصفهان شهر کاشان بخش نخست بعضی وقت ها موفقیت اگرچه شیرین است ولی دلچسب نیست. آدم یه جوری با خودش کلنجار می رود که خوشحال شود یا نشود. کارهایی که شائبه هایی بر آن مترتب است از این دست است. نمونه آن به زمین نشستن نخستین پرواز کاشان است. پروازی که با تلاش همه […]

استان اصفهان شهر کاشان
بخش نخست

بعضی وقت ها موفقیت اگرچه شیرین است ولی دلچسب نیست. آدم یه جوری با خودش کلنجار می رود که خوشحال شود یا نشود. کارهایی که شائبه هایی بر آن مترتب است از این دست است. نمونه آن به زمین نشستن نخستین پرواز کاشان است. پروازی که با تلاش همه به زمین نشست و می توان گفت به نوعی مردم و مدیریت جمعی شهرستان از سال های پیش تا کنون در زمین نشاندن این باز شکاری نقش داشته و موثر بودند؛ ولی چه کسانی را به آسمان رویایی و البته سیاسی کاشان پرواز خواهد داد موضوع بحث و بررسی این یادداشت است.

شهرداری یک نهاد خدمات عمومی است. از مردم عوارض می گیرد و آن را خرج مردم می کند. با نگاه به خدمات شهرداری ها اعم از آسفالت معابر، جمع آوری زباله ، ساخت پل و نگهداری فضای سبز و همه و همه پی می بریم که پول هایی که ذره ذره از مردم اخذ می شود و فقیر و غنی در تأمین آن نقش دارند مجدداً برای همان مردم هزینه می شود ولی پروژه هایی فراتر از خدمات عمومی در این قالب نمی گنجد و تحت عنوان «سرمایه گذاری و مشارکت در طرح های اقتصادی» مطرح می گردد.

ورود شهرداری ها در حوزه سرمایه گذاری ها بدین معنی است که شهرداری از توانمندی و ظرفیت هایی که دارد در پروژه های درآمد زا مشارکت نموده و عواید آن را مجدداً خرج عامه مردم می نماید که در این صورت باید گفت؛ سرمایه گذاری در خصوص فرودگاه کاشان از این مقوله است.

اگرچه وجود یک فرودگاه و پروازهای رسمی از آن بعنوان برند و نماد پیشرفت و توسعه مطرح می گردد و به تعبیری دیگر راه های زمینی و هوایی زیرساخت های توسعه یک شهرستان است ولیکن در دنیای واقع یادمان نرود که خدمات این نماد توسعه و شاهین اقبال در خوش بینانه ترین حالت بر دوش کمتر از یک درصد طبقات بالای جامعه جاخوش می کند و عامه مردم به واسطه مشکلات اقتصادی از خدمات آن محروم می باشند.

از اینرو ضرورت دارد رویکرد اقتصادی حاکم بر این پروژه برای شهرداری کاشان مورد توجه قرار گیرد و لازم است تا عزیزان شورا و شهرداری نسبت به جدول زمان بندی بازگشت سرمایه گذاری انجام شده و عواید ناشی از آن برای مردم اطلاع رسانی نمایند. البته همه ی اینها بدین معنی نیست که افتخار داشتن یک فرودگاه برای شهرستان کاشان را نادیده انگاریم.

شائبه ی دیگر که دلچسبی این اقدام شیرین را زایل می کند بهره برداری سیاسی از خدمات عمومی است. مگر می شود شهروندان از رشد و توسعه شهر و منطقه خود ناراحت یا دلگیر شوند؟ وقتی لایه های درونی این احساس را واکاوی می نماییم مشخص می گردد که بهره برداری سیاسی و مصادره کردن اقدامات در راستای منافع و نگرش گروههای سیاسی از هر خط و ربط، شیرینی اقدامات عمرانی و توسعه ای را در کام شهروندان تلخ می نماید.

مردم رویگردان از بازی های پر آسیب سیاسی به دنبال تأمین نیازهای اولیه خود و رشد و توسعه همه جانبه شهرستان می باشند. شهروندان ساکت ولی نظاره گر و هوشمند، اوضاع را به خوبی رصد نموده و با نگاه تیزبین خود شاهد آن هستند که برخی افراد و سازمان ها با تکیه بر نهادهای قدرت قائل به همگرایی و تبعیت از سیاست های کلان کشور و منطقه نبوده، هم و غم خود را به کار گرفته اند تا با اقدامات ، ادبیات و حرکت های سیاسی ، خدمات گسترده دولت تدبیر و امید را ناچیز جلوه دهند.

زحمات شهرداری در حوزه خدماتی و عمرانی شایسته تقدیر است ولی پسندیده تر آن است که خود را از شائبه های سیاسی برحذر دارد. سخنان شهردار در هر مجلس و محفل که پیکان انتقادات خود را دز زمینه مشکلات متوجه تنگناهای مالی دولت نموده دلیل بر این ادعا است. این در حالی است که شهرداری همواره در کنار اخذ عوارض های مختلف از مردم و شهروندان، اعتبارات قابل توجه از طریق ردیف های مختلف بودجه از دولت دریافت نموده است.

دولت با وجود تحریم ها و مشکلات ناشی از آن، تلاش کرده است بدور از جنجال و التهاب آفرینی و سیاسی کاری، بودجه های لازم شهرداری را به عنوان یکی از صد سازمان و اداره تحت پوشش خود تأمین نماید. با این اوصاف در نقطه مقابل آن شهرداری در زمینه انتقاد از دولت ، بزرگنمایی اقدامات ریز و درشت انجام شده ، انتساب غیرمستقیم اقدامات خود به خط فکری و سیاسی همسو، شائبه سیاسی کاری پیش فرض را تقویت نموده و هر منصفی را به فکر وامی دارد.

نام محفوظ

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس