تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۵

آسیب های پرواز در آسمان سیاسی کاشان بخش دوم در بخش پیشین در وصف آسیب های پرواز در آسمان سیاست کاشان گفته شد شرایط چو اقتضا نماید باز شکاری را به لطایف الحیل و صد ترفند به زمین نشانده و میدان را برای پرواز بازیگران سیاست مهیا می نمایند. فراز و فرود پرواز کاشان نیز […]

آسیب های پرواز در آسمان سیاسی کاشان

بخش دوم

در بخش پیشین در وصف آسیب های پرواز در آسمان سیاست کاشان گفته شد شرایط چو اقتضا نماید باز شکاری را به لطایف الحیل و صد ترفند به زمین نشانده و میدان را برای پرواز بازیگران سیاست مهیا می نمایند. فراز و فرود پرواز کاشان نیز از این جمله است. فرودگاهی که با زحمات تیمسار منصوری، فرمانداران وقت و شهرداری کاشان مقدمات آن فراهم گردید و با آغاز به کار مجلس دهم و حضور نماینده ی اصول گرا افتتاح شد.

عمده ترین مانع پیش روی پرواز کاشان قرار گرفتن در نزدیکی سایت نطنز عنوان شد. اینگونه بود که تلاش ها متعدد گذشته با ناکامی مواجه گردید. با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، با محوریت فرمانداری و حمایت تیمسار منصوری و اعلام آمادگی شورا و شهرداری کاشان عزم مجموعه مدیریتی شهرستان جزم شد تا مجوز پرواز اخذ و پس از کسب موافقت های اولیه، عملیات اجرایی آغاز گردد.

بالاخره با پیگیری فراوان و کش و قوس بسیار اجازه داده شد فرودگاه کاشان راه اندازی گردد. حمایت های مالی تیمسار منصوری منوط به رفع مشکلات قانونی و تملکی این پروژه شد. مشکلاتی که شهرداری نتوانست از عهده آن برآید و درمقابل توپ مشکلات مالی پروژه را در زمین نماینده سابق مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی انداخت.

اگرچه رسمی یا غیررسمی نخستین پرواز کاشان به زمین نشست و گفته می شود کاشان شاهد پروازهای بعدی خواهد بود با این وجود مشکلات و شائبه های دیگری نیز همچنان به عنوان آسیب های پرواز عنوان گردیده است. آسیب هایی نظیر نامشخص بود متولی فرودگاه ، مسائل مدیریتی و چارت سازمانی ، نحوه به کارگیری نیروها و کارکنان ، وضعیت ایمنی پرواز و به کارگیری شرکت های معتبر پروازی که ضروری است هرکدام از این موارد و موارد دیگر از این دست بر اساس ضوابط و قوانین مرتفع گردد.

ا نخستین پرواز فارغ از حاشیه های مترتب بر آن ، کام مردم را شیرین نموده است ولیکن هدایت امور در چارچوب قانونی و ضوابط و مقررات می تواند کارهای را به صورت اصولی پیش برده و موفقیت به دست آمده را پایدار نماید. چیزی که به نظر می رسد تازه نماینده ی محترم مردم در مجلس شورای اسلامی آنچنان به آن وفادار نیست.

نماینده محترم مردم شهرستان های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح فرودگاه کاشان می گوید ؛ «هنر مدیریت، حرکت در چارچوب ها نیست». فارغ از آن که بی توجهی به چارچوب ها به یادگار مانده از رئیس دولت نهم و دهم است ولیکن باید اذعان نمود که گاهی مواقع بوروکراسی و تنگناهای اداری و دقت در ضوابط ، قوانین و مقررات، کارها را سخت تر نموده و فرآیندها را طولانی می نماید.

با این وجود توجه داشته باشیم ، وقتی چارچوب ها را به کنار زده و اقدام یا پروژه ای را عملیاتی کنیم در خصوص آسیب ها ، حواشی و تبعات ناشی از این بی مبادلاتی و حرکت خارج از چارچوب نیز باید مراقبت نموده تا از هرگونه مشکل احتمالی در آینده دور و نزدیک پیشگیری لازم به عمل آید.

برای روشن تر شدن موضوع از مثال عینی کمک می گیرم. وقتی مدیر نهاد یا سازمانی، چارچوب ها را کنار زده و با هنر مدیریتی خود بیش از ۳۰۰ یا ۴۰۰ کارمند – کارشناس یا غیر کارشناس ، دوست و آشنا- وارد بدنه دستگاه می نماید اگرچه در راستای اشتغال آفرینی و ثبات بخشی به روابط درون سازمانی و بیرون سازمانی با دیگر نهادها موثر است و در کوتاه مدت موفقیتی شیرین برای مدیر به دست آمده است ولی باید آینده آن سازمان را در نظر گرفت و این احتمال را بر آن متصور بود که ممکن است اقدام مذکور مغایر با اصول ، قوانین ، ضوابط و بخشنامه ها بوده و از همه بدتر باعث فربه شدن و رشد کاذب سازمان شده و آینده و سرنوشت ناگواری برای آن مجموعه رقم زند.

شاید مثال ساده تر برای برهم زدن چارچوب ها؛ وجود پدیده بابک زنجانی در آسمان اقتصاد کشور است. زنجانی اگر دیروز به عنوان یک منجی اقتصاد کشور معرفی گردید. کسی که توانست فراتر از چارچوب های تحریم های را دور زده و در خرید و فروش نفت ایران نقش بسزایی داشته باشد ولی امروز بعنوان کسی که برای اقتصاد کشور بحران آفرینی نموده است مستحق چوبه دار می گردد.

از اینرو ضروری است در خصوص رفع آسیب های پرواز در کاشان اقدام نماییم. روشن شدن وضعیت سرمایه گذاری ، دوره زمانی برگشت سرمایه و عواید ناشی از پروژه برای عامه مردم ، پیشگیری از بهره برداری سیاسی و جناحی ، روشن شدن ضوابط و قوانین حاکم برای بکارگیری نیروی اداری و کارشناسی بر اساس فرآیندهای کشوری و قانونی ، توجه به نکات ایمنی پرواز و استفاده از شرکت های معتبر و مطئمن هواپیمایی و موارد دیگری ، مسائلی است که توجه ویژه مجموعه مدیریت شهرستان و در رأس آن فرمانداری شهرستان را طلب می کند.
باز در ادامه بیشتر خواهیم گفت
نام؛محفوظ

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس