تاریخ انتشار: ۰۵ مرد ۱۳۹۴
زمزمه‌های گشایش حساب برای ایرانیان غیرمقیم؛

اگرچه مطابق قانون، بانک مرکزی هیچگونه محدودیت یا ممنوعیتی برای افتتاح حساب برای ایرانیان مقیم خارج از کشور یا سرمایه‌گذاران ندارد اما برخی با قوت گرفتن زمزمه‌های گشایش حساب برای ایرانیان غیرمقیم، نگران از آربیتراژ نرخ بهره(کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف) در بازار پولی پس از تحریم ایران هستند

به گزارش گذارنیوز، بعد از توافق هسته ای که میان ایران و ۱+۵ صورت گرفت، اگرچه خوشحالی‌ها از بازتر شدن فضای اقتصاد ایران، ورود سرمایه گذاران خارجی و یا رقابتی تر شدن فضای اقتصادی به اوج خود رسیده است اما برخی نیز دلمشغولی‌هایی از جنس اقتصادی دارند که بر مبنای آن، سودهای بادآورده را با استفاده از برخی تکنیک‌ها در همین فضای شفاف، برای برخی به ارمغان می آورد.

در این میان، کارشناسان بیم «آربیتراژ» نرخ بهره یا همان کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف را دارند و نگرانند که مبادا با برخی بی‌دقتی‌ها، برخی مطلعان از فضای اقتصادی ایران، سرمایه های خود را وارد کرده و در مقابل زیان بانک مرکزی، سودهای کلانی را ببرند.

کارشناسان می گویند مطابق قانون، با شکل گرفتن این انتظار در میان مردم و فعالان اقتصادی که دولت در پی آن است، نرخ ارز را ثابت یا تقریبا ثابت نگه دارد و مانع از نوسانات جدی آن شود، ممکن است ایرانیان مقیم خارج از کشور در پی آن برآیند که با رفع محدودیت‌های بین‌المللی در فضای پساتحریم، دارایی‌های ارزی خود را با هزینه‌ای اندک به داخل کشور منتقل کنند و سپس آنها را به ریال تبدیل کرده و سود حاصل از سرمایه‌گذاری آن را دریافت کنند. سپس چنین دارایی‌هایی مجددا به ارز خارجی تبدیل و از کشور خارج خواهند شد.

به اعتقاد آنها، هزینه‌ای که دولت برای حفظ ثبات در بازار ارز متحمل می‌شود، عملا تبدیل به منافع ایرانیان خارج از کشور می‌شود. حتی ممکن است ایرانیان مقیم خارج از کشور برای بهره‌مند شدن از چنین سودی، اقدام به دریافت وام از بانک‌های خارجی کنند و سپس مبالغ دریافت شده را از طریق سیستم بانکی وارد کشور کنند و پس از مدتی آنها را خارج کنند. وجوهی که در چنین حساب‌هایی سپرده‌گذاری می‌شوند، با اندک نوسانی در نرخ ارز مجددا به ارز خارجی تبدیل و از کشور خارج خواهند شد و این امر، خود منجر به تشدید نوسانات در بازار خواهد شد.

به همین دلیل است که کارشناسان می گویند میزان سقف هر حساب متعلق به ایرانیان غیر‌مقیم باید روشن شود و برای هر بانک باید سقف جمعی حساب‌های ایرانیان غیر‌مقیم مشخص شود و بانک‌ها اجازه نداشته باشند بیش از آن مقدار به ایرانیان غیر‌مقیم، بدهی خارجی داشته باشند.

به هرحال، نرخ سود بانکی سپرده‌های ریالی در ایران با نرخ سود بانکی سپرده‌های ارزی در خارج از ایران تفاوت فاحشی دارد. در صورتی که نرخ ارز در کشور به تناسب و همگام با نرخ تورم افزایش یابد، این امر مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد اما اگر دولت در پی آن باشد که با عرضه ارز خارجی در بازار داخلی یا سایر اقدامات، ثبات در بازار ارز را حفظ کند و اجازه ندهد که ارزش آن به میزان تورم افزایش یابد، آنگاه امکان آربیتراژ نرخ بهره در کشور ایجاد خواهد شد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس