تاریخ انتشار: ۰۷ فرو ۱۳۹۴

پس از بیانیه ۵ کشور عربی درحمایت از ریاست جمهوری منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن، هواپیماهای عربستان دیشب به پایگاههای نظامی و مناطق غیر نظامی یمن حمله کردند. الجزیره مباشر: منصور هادی وارد ریاض شد به گزارش گذارنیوز شبکه الجزیره مباشر در خبری فوری گزارش داد: منصور هادی وارد ریاض شد. محمود عباس نیز […]

پس از بیانیه ۵ کشور عربی درحمایت از ریاست جمهوری منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن، هواپیماهای عربستان دیشب به پایگاههای نظامی و مناطق غیر نظامی یمن حمله کردند.

یمن

الجزیره مباشر: منصور هادی وارد ریاض شد

به گزارش گذارنیوز شبکه الجزیره مباشر در خبری فوری گزارش داد: منصور هادی وارد ریاض شد.

محمود عباس نیز از تجاوز نظامی عربستان به یمن حمایت کرد

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین روز پنجشنبه حمایت خود را از تجاوز نظامی عربستان ، شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب به یمن اعلام کرد.
ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه ای بر اهمیت موافقت با درخواست شورای همکاری خلیج فارس برای شرکت همه گروه های سیاسی یمن در گفتگوی ملی ریاض تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان « واس » از رام الله در کرانه باختری رود اردن ، در این بیانیه آمده است گفتگوی ملی تنها راه محقق شدن منافع ملت یمن و بازگشت آرامش و امنیت به این کشور است.

نخست وزیر پاکستان: هرگونه تهدید عربستان، با واکنش شدید پاکستان مواجه خواهد شد

شبکه العربیه در خبری فوری گزارش داد: نواز شریف نخست وزیر پاکستان گفت هرگونه تهدید عربستان، با واکنش شدید پاکستان مواجه خواهد شد.

المنار: حزب الله با محکومیت تجاوزعربستان به یمن، خواستار توقف آن شد

شبکه تلویزیونی المنار لحظاتی پیش در خبری فوری اعلام کرد: حزب الله لبنان با محکومیت مشارکت برخی از کشورهای عربی و غیر عربی در تجاوز به کشور یمن و فراهم کردن پوشش سیاسی برای این نوع تجاوزها، از عربستان سعودی و هم پیمانان آن خواست این تجاوزهای ظالمانه را فورا و بدون هیچ قید و شرطی متوقف کنند.

الجزیره: حوثی ها به ساختمان شبکه های شباب و سهیل در صنعا حمله کردند

شبکه الجزیره در خبری فوری مدعی شد: حوثی ها به ساختمان شبکه های شباب و سهیل در صنعا حمله و کارمندان این دو شبکه تلویزیونی را بازداشت کردند.

چهار ناو نیروی دریایی مصر به سمت خلیج عدن اعزام شدند

منابع آگاه ناظر بر تردد دریایی در کانال سوئز روز پنجشنبه اعلام کردند چهار فروند ناو نیروی دریایی مصر از این کانال عبور کردند و مسیر خود را به سمت خلیج عدن یمن ادامه دادند.
این منابع آگاه در این باره اعلام کردند بر اساس پیش بینی آنها، این ناوها عصر پنجشنبه به دریای سرخ خواهند رسید. هدف احتمالی از اعزام این ناوها به خلیج عدن، تامین امنیت این منطقه عنوان شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از قاهره، اعزام ناوهای نیروی دریایی مصر به خلیج عدن در حالی است که جنگنده های عربستان سعودی و کشورهای عرب متحد آن، پنجشنبه به حوثی های یمن حمله کردند.
کارشناسان سیاسی عقیده دارند این اقدام عربستان سعودی با هدف آزمودن میزان نفوذ ایران در حیات خلوت این کشور، بدون حمایت نظامی مستقیم واشنگتن انجام شده است.

سعودی ها شهرهای ضحیان و النقعه را هدف قرار دادند

شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبری فوری گزارش داد در عملیات عاصفه الحزم (طوفان قاطعیت) مناطق ضحیان و النقعه که خاستگاه گروه الحوثی در شمال یمن است مورد حمله قرار گرفته است.

شرکت جنگنده‌های اسرائیلی در حمله به صنعاء و عدن

منابع دیپلماتیک در بروکسل پایتخت بلژیک پنجشنبه از شرکت جنگنده‌های ارتش رژیم صهیونیستی در حمله بامداد امروز به شهرهای صعده و صنعاء در یمن خبر دادند.
دیپلماتهای اروپایی از مشارکت جنگنده های اسرائیلی در این حمله ابراز نگرانی کرده اند زیرا در صورت اطلاع عمومی باعث خشم ملتهای عرب و مسلمان از رژیم صهیونیستی و حمایت آنان از جنبش انصار الله یمن خواهد شد.
پایگاه اینترنتی خبری نهرین نت عراق با اعلام این خبر افزود : رادیو اروپایی « اوستن » که از نروژ پخش شود دقایقی پیش به نقل از برخی منابع دیپلماتیک اروپایی در بروکسل اعلام کرد تعدادی کشورهای اروپایی از گزارشهای اطلاعاتی که از مشارکت جنگنده‌های اسرائیلی در حمله به صنعاء پایتخت یمن و مقرهای مهم حوثی‌ها در صعده واقع در شمال این کشور حکایت دارد به شدت نگران شده‌اند.
رادیو اوستن اعلام کرد :« گزارشهای مهمی بامداد پنجشنبه به دست برخی دیپلماتهای اروپایی رسیده و خبرهایی از افسران اسرائیلی درز یافته است که نشان می‌دهد اسرائیل در عملیات نظامی علیه حوثی‌ها شرکت کرده است و کشتی های جنگی اسرائیلی در سواحل یمن نزدیک باب المندب نیز به حرکت در آمده اند.»
بر اساس این گزارش :« خبرهای درز یافته از شماری از افسران بازنشسته از مشخص کردن نوع مشارکت اسرائیل در حمله بامداد امروز به برخی اهداف در یمن خودداری کرده است . مشخص نیست آیا این کمک با دادن اطلاعات از تصاویر ماهواره های اسرائیلی از مواضع حوثی‌ها بوده یا با مشارکت جنگنده های اسرائیلی بوده است.»

در ادامه این گزارش آمده است :« نگرانی دیپلماتهای اروپایی در بروکسل آن است که این اطلاعات احتمال می‌دهد چند فروند جنگنده اسرائیلی به مواضع حوثی‌ها حمله کرده اند. علت نگرانی اروپایی‌ها نیز آن است که تأیید این خبر باعث خشم گسترده جهان عرب و اسلام خواهد شد و چه بسا موجبات حمایت مردمی اعراب و مسلمانان جهان اسلام را از حوثی‌ها فراهم می کند.»
رادیو اوستن در گزارش خود تأکیدکرده است تماسها بین عربستان و اسرائیل طی دو سال گذشته به درجه بالایی از هماهنگی به ویژه در ارتباط با رویارویی با ایران و حزب الله رسیده است.
گفتنی است عربستان با بیش از ۱۰۰ فروند جنگنده و با مشارکت ۱۰ کشور و مشارکت لجستیکی و اطلاعاتی آمریکا به یمن حمله کرده است.

وزیر خارجه مصر: ما احتمالا نیروی زمینی به یمن می فرستیم

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر روز پنجشنبه گفت قاهره در حال هماهنگی با عربستان سعودی برای مشارکت دادن نیروهای هوایی، دریایی و زمینی خود جهت دفاع از یمن و برقراری ثبات و اتحاد در اراضی این کشور است.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اینترنتی کایرو پست نوشت: شکری همچنین نگرانی عمیق مصر را از اوضاع یمن در چند هفته گذشته ابراز کرد.

حمله به یمن
به گزارش آریا ،  دستور آغاز حمله، ساعت ۱۲ به وقت ریاض توسط پادشاه عربستان صادر شده است.
هم زمان با این حملات که عملیات «عاصفه الحزم»(طوفان قاطع)علیه یمن نامگذاری شده است، سفیرعربستان در آمریکا کنفرانسی خبری برگزار کرد و از مشارکت ده کشور در این عملیات خبر داد.
کشورهای قطر، امارات، بحرین، کویت،‌ پاکستان، مغرب، سودان و اردن حمایت خود را از این تجاوز اعلام کرده اند. وزارت خارجه مصر نیزحمایت خود را از عملیات ضد یمن اعلام و تاکید کرد اگر لازم باشد با نیروهای زمینی، دریایی و هوایی از این عملیات پشتیبانی می کند.عمان تنها کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که در عملیات نظامی « طوفان قاطع » شرکت نمی کند.
کاخ سفید نیز اعلام کرد باراک اوباما از طرح حمله مطلع بوده و دستور داده است تا از این عملیات پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی صورت گیرد.
درهمین حال رئیس دفتررئیس جمهور مستعفی یمن گفت: عبدربه منصورهادی علاوه برحملات هوایی به کمکهای نظامی و حمایت زمینی نیز امیدوار است.

محمد مارم گفت: ما فرودگاه عدن را در اختیار داریم و منتظریم که هواپیماها به اینجا پرواز کنند و تجهیزات زمینی و سلاح بفرستند.

گفته می شود هواپیماهای جنگی عربستان دراین حملات خانه عبد الملک حوثی رهبر انصار الله و برادرانش را هدف قرار داده اند، اما توفیق الحمیری عضو شورای سیاسی انصارالله یمن با تکذیب این خبر گفت: هیچ یک از رهبران انصارالله آسیب ندیده اند.
وی همچنین با رد خبر کشته شدن عبدالخالق الحوثی افزود: دو جنگنده اف ۱۶ سعودی در أرحب درشمال شرقی یمن و غرب صنعا سرنگون شده اند که نشان دهنده واکنش مناسب یمن به این تجاوز بوده است.

تلویزیون یمن از کشته و زخمی شدن ده ها غیرنظامی در حملات هوایی عربستان در شمال صنعا، پایتخت یمن، خبر داد.آمار اولیه حمله هوایی به یمن حاکی است که ۲۰  غیرنظامی کشته و شماری نیز زخمی شده‌اند. منابع یمنی با اعلام کشته شدن دهها نفر در حمله عربستان به صنعاء خواستار کمکهای فوری پزشکی شده اند.
وزارت دفاع یمن اعلام کرد پاسخ تجاوز عربستان را خواهد داد. صالح الصماد رییس شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن گفت: برای واکنش به تجاوز نظامی عربستان به یمن همه گزینه ها مطرح است.
در پی حملات هوایی عربستان به یمن، بهای نفت خام برنت دریای شمال بیش از سه دلار افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۷۱ سنت در هر بشکه رسید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس